12 kroků k vyššímu sebevědomí

Řada lidí v mém okolí bojuje se svým nízkým sebevědomím. Já jsem měl také ve svém životě fáze, kdy jsem si v lecčems nevěřil. Jak z toho ven?

Sebe-vědomí je uvědomění si sebe sama. Svých silných i slabých stránek, svých vlastností, schopností, zkušeností. Toho co mám a nemám rád. Zároveň definování si svých hodnot, cílů, priorit, hranic. Schopnost si vše navíc navenek obhájit.

Opakem sebevědomí je arogance či chování oběti. Arogance je často zaměňována za vysoké sebevědomí. Nenech se zmást. Sebevědomý člověk nemá důvod se chovat povýšeně.

Na většině mých seminářů mám krátkou část věnovánu sebevědomí. Z mého pohledu jsou totiž sebevědomí, optimismus a proaktivní jednání základní složky spokojeného života.

Sebevědomí je i o tom, cítit se příjemně ve svém těle a při všem, co děláš. Jak na to?

1) Najdi své silné stránky

Je dobré znát své talenty a silné stránky, protože pokud na nich postavíš svou práci případně koníčky, půjde ti vše mnohem lépe. Díky tomu budeš mít ze sebe mnohem rychleji dobrý pocit. Procvičováním svých silných stránek se můžeš mnohem rychleji zdokonalovat v dané oblasti s mnohem menším, úsilím než když stavíš svou práci nebo aktivity na svých slabých stránkách.

Příklad: Jedna účastnice semináře dělala asistentku ve velké firmě. Práci si našla, protože nevěděla, co by mohla dělat jiného. Navíc zde mohla uplatnit své jazykové schopnosti. Když jsme zjišťovali, jaké jsou její silné stránky, vyšla jí tvořivost, komunikace, pozitivní pohled na svět, radostnost, pohyb, optimismus. Jakmile díky tomu začala vést hodiny jógy, kromě toho, že byla ve svém životě daleko šťastnější a spokojenější, měla i více peněz a času pro sebe.

Jak je najít?

Jednoduchou cestou je udělat si test. Zde na stránkách je test silných stránek zcela zdarma. Získáš díky němu soubor svých hlavních a vedlejších silných stránek a jednoduchý návod, jak díky nim najít svůj nový projekt či zaměstnaní.

2) Napiš si své sny, urči si své cíle

Na seminářích se mě často ptali, jaký je rozdíl mezi snem a cílem. Sen je to, co si chceš v životě splnit. Cíl je sen, na jehož splnění zaměříš svou pozornost. O snech a přáních jsem psal už zde.

Jakmile si své sny či přání hodíš na papír, tak je vlastně poprvé zhmotníš. Jednoduše je vidíš před sebou. Můžeš si je pak vizualizovat formou vison boardu… a hlavě si je plnit!

Nikdy nepřestávej snít

3) Napiš si své úspěchy

Psaní úspěchů ti může posílit sebevědomí docela rychle. Co je to úspěch? Splnění některého tvého cíle. Je úplně jedno, jestli to bylo koupit si nové boty nebo naučit se nový jazyk. Nejsou velké a malé cíle. Jsou prostě cíle. Vypiš si pro začátek 10 těch, na které jsi nejvíce hrdý. Pak si do zaveď sešit, do kterého budeš pravidelně, každý den psát své úspěchy. Stačí tři.

Za rok pak máš více než 1000 úspěchů! Jakmile pak přijde v životě nějaká drobná krize, stačí se podívat na své úspěchy (začíst se do sešitu) a tvůj dobrý pocit z tebe samotného je zpět.

4) Napiš si, co máš a nemáš rád

Možná víš, co máš rád a co ti naopak nedělá dobře. Jakmile si to vypíšeš, tak si v tom uděláš jasno. Dalším krokem je si vše obhájit před okolím. Někdy se ti určitě stává, že ti někdo dává dobré rady: “Tohle dělej, tohle nedělej. Takhle se chovej, tak ne…” Jakmile víš, co máš a nemáš rád, mnohem lépe ti to pomůže hlídat si své hranice tím, že to ostatním budeš dávat najevo.

5) Pracuj na svém růstu

Neustále zvyšuj svou sebehodnotu. Ať už to bude prací na tvých silných stránkách nebo plnění si snů a cílů. Každý den pracuj na tom, abys byl lepší verzí sebe sama. Své pokroky si pak můžeš psát do své knihy úspěchů, ať je i vidíš.

6) Říkej ANO výzvám

Znáš film Yes Man? Píšu o něm zde. Jimm Carey v něm hraje chlapíka, který žil pohodlný život. Práce, televize. Nic jiného pro něj neexistovalo. Po tom, co absolvoval motivační seminář, začal říkat YES na výzvy ve svém životě. Díky tomu se jeho život stal zajímavějším a pestrým. Překonej i ty svou pohodlnost a své strachy a dělej věci, které jsi vždy chtěl udělat.

pilot

Já si díky tomu udělal paravýcvik, řídil letadlo nebo třeba začal tančit či psát články. O dalších výzvách jsem psal tady.

7) Dovol si říci NE

Tohle doporučení vypadá v rozporu s tím prvním co? Občas se mi stávalo, že po mě někdo něco chtěl. Třeba nějakou pomoc v něčem, co se zdálo pro něj důležité. Já se mu snažil vyhovět. Někdy abych nepřišel o kamaráda, jindy aby si zaměstnavatel o mě nemyslel, že to nedokážu. V řadě případů se mi pak do té činnosti nechtělo a stálo mě to velké úsilí či sebezapření. Jak osvobozující bylo říci NE, když se podobná situace měla opakovat! Nesnaž se každému vyhovět. Dovol si říci NE.

8) Nesrovnávej se s okolím

„Podívej se na tu Aničku, jak pěkně zpívá. Taky bys tak mohl zpívat, kdyby ses více snažil.“ Jenže tebe baví fotbal…

Určitě znáš podobné příběhy ze svého dětství nebo co hůř, ze svého současného života. Soused má větší zahradu, pěknější ženu, dražší auto. Za plotem je tráva zelenější…

Vždycky bude někdo, kdo bude mít něco, co ty nemáš. Bude lepší v tom, či onom. Vždy.

Nesrovnávej se proto s okolím. Ano, můžeš mít svůj vzor, kterému se chceš přiblížit a dokonce můžeš být časem lepší než on v některém kritériu. Mnohem lepší je pro tebe srovnávat se sám se sebou. Každý den v něčem překonat své včerejší já. Můžeš doběhnout dál než včera, umět více slovíček, další figuru v tanci, zvednout více v posilovně, procestovat další zemi, splnit si další cíl, sen…

9) Vykašli se na perfekcionismus

Možná sis všiml, že nejšťastnější lidé jsou ti, co toho moc neřeší. Mají spoustu věcí tak říkajíc “na háku”. Jakmile chtějí něco udělat, tak to prostě udělají. Nečekají, až v tom budou nejlepší.

Když jsem začínal tančit, tak mi to moc nešlo. První měsíce jsem si říkal, že na to nemá cenu chodit na párty, když nic neumím. Zvláště co jsem viděl ty super tanečníky, kteří tančí už léta (srovnávání). Uměl jsem stěží základní krok a dvě otočky.

Jednou jsem se hecnul a na párty prostě šel. Odtančil jsem 3 tance s různými ženami (základní krok a 2 otočky) a měl jsem ze sebe neskutečně dobrý pocit. Ani ne tak z toho, jak mi to šlo (i když to pak taky), ale že jsem se do toho odvážil. Vím, že to nebylo perfektní a ani teď (a to tančím několik let) to zdaleka není. Důvod, proč tančím, je že si tanec skvěle užívám jak já, tak partnerky. Více jsem napsal tady v článku.

Kdybych chodil na lekce do doby, dokud to nebude perfektní, tak jsem:

  1. to nejspíš už dávno zabalil, protože by mě to přestalo bavit
  2. nikdy se nezlepšil, protože na párty jsem si mohl vše skvěle procvičit

sebevědomí

Uvědom si, že každý jednou začínal a na začátku na tom byl stejně, jako třeba ty teď v dané činnosti. Zlepšíš se až opakováním a praxí v dané činnosti.

Víš, kolik času mi dalo dříve napsat takový článek? Osm hodin. Minimálně 2 dny před tím jsem stresoval, o čem vlastně budu psát. Pak jsem sháněl podklady, každé slovo jsem po sobě několikrát četl, přepisoval mazal… Tento píšu cca 2 hodiny čistého času. Talent? To bych takhle psal už první článek. Jsou za tím desítky napsaných článků na různá témata.

10) Dělej si radost, odměňuj se

Jakmile něco dokážeš – splníš si cíl, odměň se. Mozek si pak spojí odměnu s plněním úkolů a o to radši se budeš pouštět do nových věcí.

11) Stýkej se se sebevědomými lidmi

Jakmile máš kolem sebe lidi, kteří tě neustále shazují, kritizují, mají cynické či ironické poznámky, tak tvé sebevědomí může být sebevětší a oni tě postupně shodí na svou úroveň.

Takovým lidem se vyhýbej velkým obloukem. Najdi si ve svém okolí někoho, kdo je pozitivní, úspěšný a sebevědomý. Může to být tvůj kouč, mentor nebo jen přítel. Pokud nikoho takového zatím nemáš, minimálně si o takových lidech čti. Skvělý je pro to například časopis FirstClass, poslouchej inspirativní audio či sleduj filmy.

12) Pečuj o své zdraví a svůj vzhled

Šaty dělají člověka, říká se. A je to tak. Když jsou navíc oblečeny na zdravém těle a vypadáš dobře i bez nich, tvé sebevědomí má zase plusové body. Je jedno, jaký si vybereš styl. Hlavní je, že se v nich cítíš dobře. Voňavému, čistému a upravenému člověku to jde snáz. 

Tipů pro zvýšení sebevědomí bych tady mohl vypsat spousty. Pokud zapracuješ minimálně ně těchto, tak se tvé sebevědomí zvýší rapidně.

Co používáš na zvýšení sebevědomí ty?

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.