9 dní ke štěstí a úspěchu – 1. díl

“Ha další návod je rychlé zbohatnutí!” říkáš si? Tak to ani nečti dál, protože tě zklamu. Kniha se stejnojmeným názvem je totiž návod na “tady a teď” v praxi. Aplikoval jsem ji sám na sebe. Jak žít přítomný okamžik? Co změnit v životě za 9 dní? Jak jsem na to šel já?

Na konci prázdnin jsem cestoval do Chorvatska na Dance holiday. O tom, proč je tanec tak super, jsem psal zde. Náhodou jsem si sedl se slečnou, která vytáhla knihu Ekharta Tolleho s názvem Moc přítomného okamžiku (té budu věnovat samostatný článek). Trochu jsem praktikoval, co jsem se v knize dozvěděl v rámci dovolené. Nebylo to tak těžké: koukat na moře, pozorovat oblohu nebo se na parketu plně věnovat partnerce.

Když jsem se vrátil domů a všude bylo plno ruchů a stimulů poutajících mou pozornost, už to tak jednoduché nebylo. Pátral jsem tedy, jak “tady a teď” vnést do života jinak.

Narazil jsem přitom na knihy Síla přítomného okamžiku, která v sobě nese 15 meditačních technik, a 9 dní ke štěstí a úspěchu. Obě se krásně doplňují, tak jsem se do nich pustil.

9 dní ke štěstí a úspěchu - kniha

Malá vsuvka: úspěch má spousta lidí spojený s penězi a má tendenci jej právě takto měřit a posuzovat. Wikipedie přitom říká:Úspěch je pozitivní výsledek snahy jednotlivce nebo skupiny o dosažení určitého cíle. Úspěch znamená úplné, nebo alespoň částečné dosažení plánovaného cíle. Opakem úspěchu je neúspěch.

Úspěch ale může být relativní v čase – tedy to, co se jevilo jako úspěšné, se může v průběhu času jevit jako neúspěšné a naopak. Kromě toho se může jednat i o subjektivní dojem” to, co se jeví někomu jako úspěch, jinému člověku se může zdát neúspěšné a naopak.

Posuzování úspěšnosti není tedy nikdy zcela absolutní a vždy záleží na hledisku pozorovatele a na celkové společenské situaci.” Takže úspěch je nejen relativní, ale i subjektivní záležitost. Samotný článek na téma úspěch je zde.

Jaká byla tedy moje cesta za přítomným okamžikem?

Autor v knize vychází z jednoduchého předpokladu, že “svatá trojice” musí být v rovnováze. V jeho podání je to Mysl-Tělo-Duše. K tomu přispívá 9 prvků, které se vzájemně posilují. Dají se rozdělit do tří skupin:

  • Vyrovnanost (cvičení, prostor pro sebe, spánek, výživa, prostředí)
  • Moment (dosáhnout a dokončit, učit se, společenské styky)
  • Uvědomění si přítomnosti

Vyrovnanost pomáhá nastolit vnitřní harmonii a celistvost. Spojení s vlastním tělem. Uvědomění si jeho potřeb a jejich uspokojení.

Moment jsou aktivity podporující tvoření a vnitřní naplnění.

Uvědomění si přítomnosti je spojující prvek, který vše propojuje a zastřešuje. Během jednotlivých dní pochopíš jak.

V rámci devíti dnů se jednotlivé prvky na sebe nabalují, aby z nich byla ve finále tvá běžná rutina.

První den – cvičení

První z devíti dnů se věnoval cvičení. Pohyb je jedním z prvků dodávajícím tělu energii. Mezi další patří hlas (například zpěv) a dech. O pohybu v životě jsem napsal článek zde. Autor doporučuje cca 30 minut pohybu denně. Ať už je to sport, procházka nebo jiná pohybová aktivita. Cílem je zvýšit hladinu endorfinů, vybudovat energii v těle a pročistit hlavu.

Kettlebell cvičení Petr Popek

Chodím pravidelně tančit, do toho cvičím s kettlebellem. I přesto jsem si do svého denního režimu přidal další půlhodinku cvičení. Jako jeden z ranních rituálů jsem si dal protažení a cvičení s vlastní vahou. Jako inspiraci využívám aplikaci Denní cvičení, kterou mám v mobilu. Je k dispozici pro všechny platformy dokonce zdarma (já mám svou verzi placenou).

Stáhnout můžeš ZDE>>

Přidal jsem do týdenního režimu více procházek. Kvůli přírodě, čerstvému vzduchu a taky lidem.

Druhý den – prostor pro sebe

Prostor pro sebe si můžeš představit jako jednoduchou meditaci. Pokud ti pojem meditace připadá moc duchovní, esoterický nebo neuchopitelný, nic si z toho nedělej. Měl jsem to úplně stejně.

Poté, co jsem slyšel, jak se dva budhisti diamantové cesty při jízdě autem pohádali, jak se má správně vést meditace, jak se mají říkat mantry a co se má u toho dělat, jsem měl meditaci za neskutečné komplikovanou a sofistikovanou činnost.

Opak je pravdou. Čumíš do blba a soustředíš se na svůj dech. Velice jednoduchá forma meditace. Stačí si uvědomit, že medituješ proto, abys vyprázdnil hlavu od myšlenek. Následně, aby ses spojil se svým tělem.

Opravdu stačí se jen pohodlně posadit. Případně se položit. Pokud chceš koukat, tak si jednoduše zafixuj něco před sebou (obrázek, věc, flek na zdi). Lehce rozostři zrak. Nadechni se do plných plic – nejlépe do spodního břicha. Pomoci si můžeš tak, že dáš ruce nad třísla a dýcháš tak, jak aby se ti zvedala. Pamatuješ si El Bundu s rukou v kalhotech? Tak to je ideální pozice.

Meditace

Pak stačí jenom vědomě dýchat. Můžeš si u toho pomoci počítáním. Nádech – počítej do sedmi a pomalu se nadechuj, Zadrž dech – opět počítej do sedmi. Vydechuj pomalu – počítej do sedmi. Zadrž dech a počkej si, až se tělo samo nadechne.

Takto to opakuj třeba 5 minut. Můžeš si k tomu pustit relaxační hudbu, která ti pomůže sledovat čas. Někde jsem četl, že si nějaká dáma dávala při meditaci minutku, kterou používá při vaření. Zajímavá varianta. Asi bych se z meditace nechtěl probrat zvoněním.

Autor knihy má pro meditaci MP3 nahrávky, které můžeš stáhnout z jeho stránek. V knize je jak odkaz – tak heslo. Další skvělé způsoby meditace jsou uvedeny v knize Síla přítomného okamžiku Gabriele Rossbach. Obě knihy se skvěle doplňují a hovoří o stejných věcech jen z trochu jiného pohledu.

Pokud budeš googlit, najdeš stovky meditačních nahrávek různých lidí. YouTube jich je plný. Zajímavý soubor meditací vytvořil JVC. Zkoušel jsem si jeho část zdarma – oční meditace, meditace tichem a hudbou. Díky meditaci tichem – sedneš si do tichého místa a dáš si třeba ještě špunty do uší – si uvědomíš zvuk vlastního těla. Velice silný zážitek.

Meditace

U oční meditace se koukáš sám sobě z oka do oka v zrcadle (z oka do oka to není možné, klidně vyzkoušej). U toho se soustředíš na svůj dech a prohlubuješ ho. Vyzkoušej si na 3–5 minut. Já si to zase odměřoval nějakou hudbou na pozadí. Sám zjistíš, co u toho budeš pociťovat.

Meditovat můžeš, kdy se ti zlíbí. Můžeš si dělat meditace kratší (několik minut), nebo delší (desítky minut). Když jsem se učil Energy Streaming, dostali jsme sadu meditací na každý den. Ráno, motivace a večer. Dříve jsem je podceňoval. Až později jsem si uvědomil jejich sílu. Meditace ti pomáhá formovat myšlení. Myšlení ovlivňuje vše, co tvoříš. Tvé vztahy, tvé okolí, tvé prostředí, tvou práci, tvou realitu.

Třetí den – spánek

Vypadá to, jako bys měl třetí den celý prospat co? Řada lidí si neuvědomuje, jak je spánek důležitý. Pomáhá ti přesunout to, co ses naučil a zažil během dne z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Zároveň umožní tělu, aby se regenerovalo a spustilo ozdravné procesy.

Nedostatek spánku způsobuje stres, podráždění, roztěkanost, na úrovni těla špatný metabolismus a s ním spojenou nadváhu (chybějící energii se tělo snaží dohnat jinak – například jídlem) nebo naopak podvýživu (střeva a zažívání nefunguje jak má) i zhoršenou imunitu.

Dříve byli lidé zvyklí spát až 12 hodin denně. Četl jsem dokonce o dvoufázovém spánku, kdy první fáze trvala cca 3 hodiny a další 8 hodin.

Naopak jsem slyšel od svých kolegů, že čím méně strava a stres zatěžují organismus, tím méně spánku potřebují. Takže 5 hodin spánku pak bývá běžná praxe.

Dle kapitoly je spánek dalším prvkem vyrovnanosti. Měl bys dát fokus nejen na délku spánku, ale i na jeho kvalitu. Stává se ti, že nemůžeš usnout nebo se naopak budíš během noci?

Mně se to stávalo taky. Často jsem přemýšlel nad tím, co se mi v během dne přihodilo, co mám ještě udělat, co mě čeká nebo naopak co mohlo být jinak. John Whiteman tomu říká štěbetání mysli, Gabriele Rossbach (autorka Síly přítomného okamžiku) mentální žvanírna.

Síla přítomného okamžiku

Řešení je z mého pohledu jednoduché. Pokud se jedná o úkoly, které držím v hlavě, jednoduše je přesunu na papír. Proto mám taky papír a tužku vždy po ruce. Kolega pro tyto účely používá diktafon. Tím pádem se tomu už nemusím věnovat a zároveň vím, že nic nezapomenu.

Další jsou emoční záležitosti, ke kterým mám tendenci se vracet. Jakmile budeš praktikovat přítomný okamžik, tak se ti takové situace budou stávat čím dál méně nebo vůbec.

Technik na práci s takovými zážitky je spousta. První z nich je Hooponopono. Jednoduše odpustíš emoci v krátkém rituálů (budu tomu věnovat samostatný článek).

Já mám výhodu, že si moje hlava většinu času místo štěbetání něco zpívá nebo přehrává nějakou píseň či melodii. Dříve jsem měl taky tendenci přemítat. Časem jsem si uvědomil, že mi to jenom ubírá energii a fokus směrem, který není kreativní a tvoření mě baví více.

Jakmile se něco stalo v minulosti (otázka je, jestli se to opravdu stalo nebo je to jenom příběh v mé hlavě – to by bylo zase na samostatný článek), tak s tím stejně nic neudělám. Mohu se z toho poučit a říci si, jak bych se zachoval nově a nebo nedopustím, aby se to stalo znovu.

Před samotným usnutím na pročištění hlavy krásně funguje meditační technika popsaná výše s vědomým dýcháním. Většinou stačí 10 vědomých nádechů a výdechů a spím. Pozor, jakmile začne během dýchání mysl směřovat jinam – zpět k vědomému dechu.

John Whitman doporučuje při štěbetání mysli:

  • pracovat méně hekticky
  • zaměřit se více do těla
  • více meditovat
  • omezit kofein a cukr
  • cvičit jogu
  • prodloužit pobyt v přírodě  

Je to skvělá prevence.

Ke spánku taky patří probouzení. Jsem zvyklý spát bez budíku a budím se jednoduše až se vyspím. Většinou je to cca po 8 hodinách spánku. Bývalá přítelkyně využívá pro buzení aplikace Sleep as android (ke stažení zdarma zde>>), která hlídá pomocí senzorů v mobilu spánkové cykly a probudí ve fázi lehkého spánku. Pro buzení používá zvuky přírody, jemné melodie. Navíc hlásí, kdy je čas jít spát vzhledem k nastavenému budíku.

Zaznamenává spánkové cykly a díky tomu dokáže sledovat a vyhodnocovat kvalitu spánku. Já sám nejsem moc velkým příznivcem mobilu poblíž postele (i když si jej tam občas nabíjím). Aby mě mobil nerušil notifikacemi a SMS, tak dávám letecký režim. Vyzařování mobilu taky není zrovna moc OK zvláště v době spánku, kdy je mozek v klidovém režimu, tak tahle aplikace není nic pro mě. Navíc jsem po čase byl alergický na ptačí zpěv (budík přítelkyně).

Pokud nutně potřebuješ budík ke svému životu, určitě aplikaci vyzkoušej. Věřím, že existuje alternativa i pro Apple.

Další tip, který ti pomůže usnout… Řekni si před spaním, co ti během dne udělalo radost (vděčnosti). Případně v čem jsi uspěl. Můžeš si z toho udělal každodenní rituál úspěchů a radostí, které si před spaním sepíšeš (stačí 3 denně) a pak si je před usnutím přeříkáš. Dělám to už nějakou dobu a je to příjemný pocit.

Pokud si vše budeš navíc sepisovat, máš za rok 1 000 vděčností a úspěchů! Jakmile pak přijde nějaký neúspěch (nebo spíš zkouška, protože z mého pohledu neúspěchy tak úplně neexistují), tak si stačí přečíst své úspěchy a jsi zpět v pohodě.

Ještě můžeš přidat plánování dalšího dne. Vyber si okamžik následujícího dne, který považuješ za důležitý a představ si jeho průběh. Jak se při tom okamžiku budeš cítit? Jak to tam bude vypadat? Kdo tam všechno bude? Jací tam budou lidé? Budou tam nějaké vůně? Jak to celé má dopadnout? Jednoduše si vše vizualizuj. Pak se ti o tom třeba bude zdát.

Pokud pracuješ s energiemi (například reiki, šambala, rašíba), tak si můžeš před spaním dát sebeléčení. Já pracuji s reiki. Dám si jednu ruku na srdce, druhou na podbřišek, poprosím o reiki a prodýchávám energii, která mi proudí z rukou do celého těla.

Dýchání před spaním, vděčnosti, vizualizace, sebeléčení, meditace… Zdá se ti to před spaním moc? Jenom Ti chci ukázat, jaké máš možnosti náhrady za mentální žvanírnu. Není to všechno lepší, než přehršel myšlenek, které ti nedají spát?

První část z devítidenní proměny je za námi. Můžeš testovat sám na sobě a podělit se v komentáři o zkušenosti.

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.