Sám máš málo? Dávej dárky

Jsi v situaci, kdy ti něco v životě schází? Peníze, láska, radost, štěstí… Pokud to chceš do života zpět přitáhnout, není nic snazšího, než to začít sám rozdávat. Připadá ti to jako nesmysl? Čti dál…

Možná ses ocitl v situaci, kdys pociťoval něčeho nedostatek. Někomu chybí peníze, někomu láska, zdraví… Napadlo tě někdy, že bys do života přitáhl více toho, co ti chybí, kdybys to začal rozdávat?

“Jak můžu dát někomu něco, co sám nemám?” říkáš si. Je to jednodušší, než si myslíš. Nemusíš totiž nikomu nic dávat fyzicky. Ostatně nedovedu si představit, že bys někomu dával třeba zdraví (bys mu přinesl léky?).

Dárky, o kterých hovořím jsou dárky mentální. Jednoduše lidem kolem přeješ právě to, čeho sám chceš mít v životě více. Klidně i to, čeho máš dost.

Jak dávat mentální dárky?

Já to dělám následovně. Jedu metrem nebo se procházím po ulici, očima se zastavím na některém člověku a v duchu si řeknu: “Ze srdce ti přeji lásku, hojnost, štěstí, zdraví, naplnění a splněné sny”. Případně “Ze srdce ti dávám… ať je to rovnou dar.

Co se stane pak? Jakmile takto rozdáváš, tak na podvědomé úrovni se ti přecvakne “když dáváš, tak asi máš z čeho” a tvé myšlenky se směřují k nadbytku oné vlastnosti.

Sám můžeš při rozdávání kolikrát pociťovat příjemný pocit. Protože dárkem se většinou obdarováváš ty sám stejně, jako osoba obdarovaná. Rozdat takto 30 – 50 mentálních dárku nezabere moc času. Zvláště na nějakém hodně frekventovaném místě.

dárky

Hrej si i s tím, komu dárky dáváš. Dříve jsem to selektoval. Téhle sympatické slečně ano, téhle nerudné paní ne. Vyzkoušej, jaký je to pocit při obdarovávání prostě nerozlišovat. Čím se ta sympatická slečna v mém příkladě zasloužila více než ta nerudná paní? A co když jí právě můj dárek udělá takovou radost (i když je vlastně jenom fiktivní), že něco v jejím životě promění?

Další level je takto dávat dárky konkrétním lidem ve svém okolí. Občas dělám při meditaci. Vzpomínám na přátele, rodinu, blízké… a posílám jim takto dárky. Mezi obdarované zahrnuji i své “nepřátele”. Tím myslím někoho, s kým jsem si vytvořil nějaký příběh, obsahující křivdu.

Otestuj na sobě, co cítíš, když dáš dárek svému nepříteli. I přesto, že ti všechno říká: “Proč bych takovému/takové píííííííp měl něco přát nebo dávat!?” Prostě to udělej. Třeba ti to pomůže proměnit tvůj příběh, který spolu máte.

Více je samozřejmě mu něco dát fyzicky. Zvláště pokud on má s tebou negativní příběh a ty s ním ne (rozuměj, on si myslí, že jsi mu něco provedl a proto je tvým nepřítelem). Můžeš pak sledovat proměnu jeho chování v budoucnu třeba.

Protože kam směřuješ své myšlení, tam to roste. Můžeš v budoucnu pociťovat nárůst toho, čeho jsi měl nedostatek. U mně to skvěle fungovalo například s penězi. To samozřejmě neznamená, že jsem seděl na zadku a nic nedělal. Měl jsem stejné aktivity, jako ty, které mi přinášely peníze obvykle. Jen jsem své zaměření na jejich nedostatek proměnil rozdáváním dárků na hojnost.

Další pěknou technikou je “jaký to je pocit mít/být”…. V tomto případě opět vyměňuješ nedostatek za to, že máš vše, co potřebuje. Například: “Jaký je to pocit být bohatý”. Představíš si, co si pořídíš, co budeš dělat, jaké pocity máš v těle. Pomůže ti to samozřejmě pouze v případě, že tvé pocity jsou příjemné. Pokud si představíš, že ti například budou lidi závidět, budeš se bát, že tě okradou, tak se podívej na své programy spojené s hojností.

Pokud se ti techniky líbí, tak je praktikuj vždy, když si ně vzpomeneš. Pro začátek třeba každý den.

Poděl se v komentářích, jak ti fungují. Znáš nějakou podobnou? Napiš o ní do komentářů.

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře
  1. xmart napsal:

    Díky Petře za další skvělý a inspirativní článek.

    To je skvělý způsob, jak snadno zvýšit své pozitivní zaměření a všichni již známe tu základní pravdu, že “kde je pozornost, tam to roste”.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.