12 rituálů pro všední den

“Petře, máš nějaké své rituály?” byl jeden z dotazů na mou osobu. Zamyslel jsem se a zjistil, že jich pár je. Tady jsou i s jejich historií.

 1) Programovaná voda

Každé ráno si dej sklenici vody (minimálně 7 deci), aby ses zavodnil. Přihoď si do toho trošku citronu, ať se odkyselíš. Když si vodu naprogramuješ – karafa se slovy: láska, radost, štěstí, zdraví a podobnými, tak se jejich energie slov skrze vodu přenese do tvého těla.

Toto doporučení jsem slyšel na několika seminářích, podpořené ještě kinetickým testem (účastník natáhne ruku, kopne do sebe panáka vody, do které řekl něco negativního – třeba “jsem slabý, nemocný…”. Lektor zatlačí na ruku, ruka padne k zemi jako list. Totéž udělá s vodou programovanou pozitivně, kdy je ruka při testu pevná). Vše vychází z výzkumů Masara Emota, který fotil krystaly vody, do které vkládal různá slova, pouštěl rozmanitou hudbu atd.

Někdy se brzy ráno vzbudím, jdu se vyvenčit, hodím do sebe vodu, které řeknu něco pěkného (minimálně odstátou, lépe filtrovanou) a jdu sebou plácnout zase do postele.

2) Ranní meditace

Moc rád se ráno ještě válím v posteli a spřádám si myšlenky. Případně vzpomínám na sny (nezřídka s sebou nesou řešení nějaké mé situace). Proč občas nemůžu spát, jsem psal už tady. Programuji si, jak by měl můj den vypadat a co vlastně chci všechno ten den udělat. V řadě případů si to rovnou napíšu, abych to dostal z hlavy a na nic nezapomněl. Proto mám taky hned u postele sešitek a pero.

3) To-do list

Do toho si hned ráno napíšu, co je třeba udělat. Jak pro sebe, tak i pro jiné. Dříve v něm byly pouze aktitivity, které jsem měl udělat pro někoho jiného. Po přečtení knihy Stephena Coveyho 7 návyků skutečně efektivních lidí a nastudování jeho 4 kvadrantů (viz obrázek), jsem čím dál víc přidával aktivity své, to jest důležité, neurgentní. Napsat článek na blog, najít knihu o…, zpracovat podklady k semináři, naplánovat výlet 🙂

covey_priority

Pro jejich prioritizování mi pomohla kniha Snězte tu žábu Bryana Tracyho, která (jako jedna z mnoha) byla předlohou pro školení timemanagementu, jež jsme vedli v Kika nábytku.

Princip je jednoduchý. To, do čeho se ti chce nejmíň udělej jako první. Zbylé úkoly ti pak přijdou jako hračka.

Koketoval jsem i s GTD, ze kterého jsem převzal některé principy (děkuji Hance Trnčákové, která mě do všeho zasvětila).  Aktuálně studuji Zen a hotovo (ZTD) Leo Babauty, které mi připadne jednodušší.

Zen a hotovo

To-do list mám aktuálně v papírové podobě (nejčastěji obyčejná A4). Zkoušel jsem i různé aplikace (DOit.im, Wunderlist). I přesto, že jsou jednoduché, přehledné, nikdy jsem se do nich, po tom, co jsem tam něco napsal, nepodíval. Ano vím, stačí si vytvořit nový návyk 🙂

4) Ranní cvičení

Proč je pohyb nedílnou součástí mého života jsem psal už zde. Navíc je jedním z principů “tady a teď”, které jsem popisoval v tomto článku.

Pro cvičení využívám jednoduchou aplikaci Denní cvičení, kdy si nastavím, jakou část těla chci procvičit (nejčastěji je to celé tělo) a na jak dlouho (20-30 minut se mi zdá optimální). Výhodou aplikace je, že je mým osobním trenérem. Ukazuje mi náhodně cviky na různé partie těla a zároveň i jak je zacvičit. Pravda, není to živý trenér, který by mi řekl, co dělám špatně. Tady už se musím ohlídat sám. Důležité pro mě je, že si cviky nemusím vymýšlet či pamatovat a zároveň je tam jistá rozmanitost.

Aplikace má v sobě cviky pro posílení, kardio i protažení.

Další z funkcí aplikace je upozornění, že bych si měl zacvičit, pokud jsem ji ten den nespustil (je to něco jako úkolovník). Občas mě to dokope “hnout prdelí”, i když se mi “opravdu nechce” (nebo mám jinou výmluvu :)).

5) Protažení

Po každém cvičení je důležité se pořádně protáhnout, jinak dochází ke zkrácení svalů, které pak ještě navíc bolí. Protahuji se, i když necvičím. To mě naučili na para výcviku (skákání s padákem). Teorie k tomu byla jednoduchá. Čím víc jsi protažený, tím je menší pravděpodobnost, že si při dopadu po seskoku poškodíš šlachy či svaly.

Zároveň to lektor spojoval s metaforou: “Větší rozsah pohybů ti dá v životě více možností a to nejen těch pohybových.”

Pro protažení používám jak cviky z aplikace, tak některé univerzální z Kettlebellu. Některé z nich si můžeš nastudovat v knize, která je ke stažení na stránkách mé oblíbené tělocvičny. Už jenom pro jejich názvy – taktická žába, svatozář…

6) Úklid

Prý je to spojeno s mým znamením (panna). Mám prostě rád pořádek. Tím myslím, že se nikde nic moc neválí, čisto, umyté nádobí… I přes teorie “nepořádek podporuje kreativitu” si každé ráno uklidím prostor tak, abych se v něm cítil příjemně.

Znamená to umýt nádobí (pokud jsem to neudělal večer), uklidit si stůl, věci dát na své místo. Své místo je z mého pohledu docela důležitá část. Jakmile má každá věc místo, jsem ve svém konání daleko efektivnější, protože nemusím nic zdlouhavě hledat. S tím souvisí i drobné rituály, které mám spojeny s určitými činnostmi (například, že si po příchodu domů dám hodinky, mobil a klíče na konkrétní místa).

Systém jsem opět neměl doma automaticky. Hodně mi k tomu pomohl úklid pod vedením Hanky v rámci nastavování principů GTD. Kartotéka, roztříděná knihovna a hlavně – vyhodit vše zbytečné!

Úklid GTD

Tato část je na samostatný článek. Úklid skříní, knihovny, všech úložných prostor, kuchyně… Skvělá je pro to kniha mé kamarádky Zuzany Adam – Osvoboďte se s Feng Shui.

7) Studená sprcha

Při cvičení i úklidu se člověk pěkně zapotí a je třeba to spláchnout. Ne, nemyji se jenom studenou vodou (i když, právě tak mě to má babička naučila). Ledová sprcha je pouze zakončením ranní očisty. Minimálně minutu. Klidně si u toho pěkně zařvu, ať z toho mají něco i sousedi :). Důvod? Když jsem byl malý, tak jsem to neřešil a prostě dělal (babička řekla a s babičkou se nepolemizuje).

Důvody mi ukázal Michal Turna ve své knize Superčlověk. Jsou jimi vyloučení endorfinů (a s tím spojené zlepšení nálady), zlepšení paměti (!!!), snižování únavy, změna dýchání, vedoucí k lepšímu okysličení krve a rozpumpování srdce. Posílení imunitního systému, zlepšení a zefektivnění hormonálních pochodů, zefektivnění hubnutí (o 300 % vyšší spalování tuků), rychlejší regenerace, zlepšení krevního oběhu, posílení srdečního svalu…

No nestojí za to si každé ráno dát 2 minuty ledárnu (a ještě si při tom řevem upustit tlak :D?). No dobře, budeme brát ohled na rodinu a sousedy :).

8) Uvařit si něco dobrého k jídlu

Vaření beru jako relax a pročištění hlavy. Pokud vařím něco nového (což dělám rád), tak i podpoření kreativity. Vedlejším produktem je, že se i dobře najím ze surovin, které jsem si koupil sám. Takže vím, co jím (tohle by bylo taky na samostatnou kapitolu :)). Miluji experimentování, stejně tak se rád zasytím něčím vyzkoušeným.

9) Smooties

Před nějakou dobou jsem si pořídil malý mixér na smooties. Mixování čehokoliv s čímkoliv jsem si prostě zamiloval. Pomeranč s jablkem a skořicí. Banán se smetanou a skořicí. Jablka se skořicí a banánem (všimni si, že se skořice hodí téměř všude :)). Mrkev s jablkem a kokosem. Řepa s jablkem. Okurka se španátem.

smootie

Prostě skoro všechno se vším. Skvělá stránka s velkým množstvím receptů je tady. Smootie jak zasytí (pokud tam přidám třeba vločky, tvaroh, smetanu či oříšky) tak osvěží (pomeranč, okurka, citronáda, meloun…). Hlavně je to rychlé a chutné.

10) Procházka

Procházku mám opět spojenou s pročištěním hlavy, stejně jako vaření či velký úklid. Občas takto vezmu vyvenčit knížku, ať už papírovou, elektronickou či audio. Super je jen tak jít a pozorovat lidi, případně zvířata. V mém případě i čučet, jak se vlní hladina vody v blízkém rybníce (a představovat si moře) nebo očichávat kytky (pokud rostou). Už jenom tím, že změním prostředí, koukám na řadu věcí jinak.

Pan doktor mi v mládí řekl, že procházka podporuje střevní peristaltiku (což mně nic moc neříkalo a Google ještě nebyl), tak jsem to prostě dělal a připadalo mi to jako skvělý důvod.

V létě či za slunečných dní rád spojuji procházku s čerpáním energie ze slunce.

Při procházce s partnerkou či kamarádem si ještě skvěle pokecám (pokud zrovna neřádíme na houpačkách či kolotoči). Okupování dětského hřiště k mým procházkám už tak nějak patří (asi si budu muset pořídit děti, ať to je méně nápadné).

11) Vděčnosti

Nevím, kde jsem se s touto technikou setkal poprvé. Pamatuji si, že “napiš 30 věcí, které ti předešlý den udělaly radost” jsme používali v Kika pro nakopnutí dobré nálady účastníků před seminářem.

Vděčnosti mi pomáhají uvědomit si, co všechno v životě už mám. Tím, že za to navíc projevím vděk, dávám Bohu či vesmíru vědět (doplň dle přesvědčení), že si toho vážím a děkuji za to.

Protože “vděčnosti” je pro řadu lidí příliš ezoterické, když jsem je jako trenér pro účely cvičení nahradil “radostmi”, staly se pro účastníky srozumitelnějšími. Když si začali psát své radosti, najednou byla špatná nálada ta tam. A to je právě jeden z účelů. Ne vždycky si vděčnosti píšu. Když si je přeříkám před spaním, je to vlastně takové poděkování za uplynulý den. Za vše, co jsem prožil, získal, naučil se…

12)  Úspěchy

K psaní či opakování úspěchů mě přivedl Pavel Moric na své akci pro Cestu úspěšných. Jeho přednášku si můžeš shlédnout  po registraci zde.

Jednoduše si do sešitu každý den napíšeš minimálně 3 věci, které se ti podařily či povedly. Klidně i jen dokončené úkoly. Nehraje se na “malé” a “velké”.

Jakmile pak budeš mít splín, budeš mít pocit, že nejsi dost dobrý či projdeš něčí kritikou, stačí si přečíst pár stránek. Po měsíci psaní už tam bude téměř stovka úspěchů, a to je krásné čtení, ne? Vedlejší účinek – vyšší sebevědomí.

Určitě bych přišel na rituálů více. Nechám si je na jindy. Tyhle mi slouží aktuálně nejvíce. Některé dělám s pravidelností, hraničící s obsesí (ráno vstanu, jdu si dát sklenici vody a jakmile vidím neumyté nádobí, hned to musím uklidit), některé více či méně pravidelně. Někdy jsem neměl smooties celé 3 dny a když jsem si zapomněl zacvičit, tak jsem si alespoň vyběhl schody nebo šel zatančit.

Jaké rituály máš v životě ty a k čemu ti slouží? Poděl se v komentářích…

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře
  1. xmart napsal:

    Většinu z toho již dělám také.

    Navíc kombinuji ranní cvičení s protažením pomocí cvičení 5 tibeťanů. Opravdu skvělé protahovací cviky. Přijdou vhod hlavně těm, kteří hodně sedí za klávesnicí.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C4%9Bt_tibe%C5%A5an%C5%AF

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.