Hojnost pro začátečníky

Tato kniha mi padla do oka při jedné z návštěv nedalekého antikvariátu. Hojnost je téma mých posledních dní, přečetl jsem ji téměř okamžitě jedním dechem. Obsahuje krásný sumář principů vedoucích k hojnosti, ze kterých pro mě vypadl to-do list. O některé z nich se podělím níže.

V minulosti jsem hodně slýchával o jistotách, skromnosti, o hojnosti se nikdo moc nebavil. Mě toto slovo učarovalo.

Co vidím pod slovem hojnost?

 • Dostatek prostředků na cokoliv, co si přeji
 • Dostatek času na své přátele, rodinu
 • Moci si rozhodnout, zda budu čas trávit prací nebo ne
 • Nemít starosti
 • Mít dobrý pocit ze života
 • Dostatek prostředků a času na své koníčky, záliby, zážitky
 • Pracovat na tom, co mě baví

Udivuje mě, že jsem se myšlení hojnosti nenaučil v rodině, či ve škole. Možná jsem se jenom nebavil s těmi správnými příbuznými :).

Co tedy o hojnosti říká samotná kniha?

První část se věnuje definici hojnosti a přesvědčením, která nám brání hojnosti dosáhnout.

Překážky jsou od toho, aby nás posílily, ne porazily

Spousta lidí se bojí udělat cokoliv nového ze strachu z neúspěchu. Pokud se něco nedaří tak, jak očekávali, tak místo aby se z překážky poučili a šli dál, zanechají svého úsilí. Nebo ještě lépe – vytvoří si v hlavě krizový příběh, pro který se nikdy nevydají na cestu. Mohou pak někdy dosáhnout hojnosti?

Sáhněte si za hranice fyzična

Fyzičnem je myšlen fyzický svět. Hojnost se rodí v myšlenkách. Pokud si nedokážeme představit to, co bychom pak měli vlastnit nebo bychom si mohli dopřát, jak to pak můžeme mít? Mnoho z nás žije v kolotoči starostí, strachů, stresu. Běžíme jenom od úkolu k úkolu. Řada z nich slouží pro splnění snů a cílů někoho jiného. Stačí se zastavit a z vyšší perspektivy se podívat na svůj život a konání. Představit si svůj vysněný a naplněný život. Teprve tehdy se nám může náš stávající život začít měnit.

Nízké sebevědomí předchází odsuzování druhých

Určitě jste se ve svém okolí potkali s lidmi, co kritizovali, shazovali práci někoho jiného, soudili jejich činy či je samotné. Většinou se nejedná o objektivní kritiku. Takto se chovají jedinci s nízkým sebevědomím. Jak to souvisí s hojností? Sebe-vědomí, znamená: vím, co umím, co chci, co nechci, znám své silné i slabé stránky. Vím, na čem mohu stavět. Vím, že dokážu, co si usmyslím. Pokud jsem sebevědomý, daleko méně potřebuji ke svým činům podporu či názor okolí. Jedině člověk, který se nenechá svázat myšlením druhých, může dosáhnout hojnosti. Nesuď, nehodnoť, nekritizuj, pracuj na svém sebevědomí.

Hojnost, znamená žít naplno

Žít naplno, znamená užívat si každého okamžiku. Rozhodovat se s lehkostí. Nečekat při svých činech na reakci okolí, překonat své strachy. Nemrhat časem na aktivity, které mi nic nepřinesou, které děláte „protože by se to mělo“.

Vaše cesta k hojnosti musí obsahovat to, po čem skutečně toužíte

Stává se vám, že trávíte čas s lidmi, se kterými si už nemáte co říct? Že vykonáváte činnosti, na které jste byli v minulosti zvyklí, ale už vás nebaví, nenaplňují? Bydlíte v místě, které se vám nelíbí, nepodporuje vás? S partnerem si už nerozumíte jako dřív? Práce vás přestala naplňovat? Je čas na změnu. Před tím, než se do ní pustíte, je třeba vědět, kam má směřovat. Jak by měla vypadat vaše nová práce? Jak byste se měli cítit s partnerem? Jaké aktivity byste měli dělat se svými přáteli? Co vám to má přinést? Kde byste chtěli bydlet? Každá tato otázka má v knize samostatné cvičení. Zkuste si je sami zodpovědět. Vezměte si papír tužku a do toho.

Vaše minulost má vliv na vaší přítomnost

Každá vaše zkušenost z minulosti se může promítnout do vaši přítomnosti, protože máte podle ni tendenci vyhodnocovat aktuální situaci. Může za vaše předsudky, přesvědčení, strachy. Tady hodně záleží na tom, co si ze své minulosti vezmete. Jak se říká „Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky“. Situace, která se podobá situaci v minulosti, nemusí být situací, kterou aktuálně řešíte a nemusí mít stejný konec či důsledek. Jakmile si toto uvědomíte, je jenom na vás, jestli dokážete překročit stín své minulosti.

Co jste se naučili od rodičů o penězích?

Peníze jsou součástí hojnosti. To, že je třeba překonat svá stará přesvědčení, jsem psal v příběhu Marka Anastasi. Vzpomeňte si, jak mluvili vaši rodiče o penězích? Jaký byl jejich postoj k nim? Jak s nimi nakládali? Co to přineslo do vašeho života? Byli spořiví nebo utráceli? Báli se mít peníze nebo se báli, že budete bez peněz. V jakých názorech na peníze je ovlivnila jejich minulost? Jaké byly jejich rituály s penězi? Nakládáte s nimi stejně nebo jinak? V knize je pro toto cvičení „Finanční dotazník“, které klade otázky výše zvlášť za matku a za otce. Zkuste si jej taky.

Druhá část knihy byla o praktických krocích ke zhmotnění hojnosti.

Máte pravdu, pokud si myslíte, že něco dokážete stejně, když si myslíte, že něco nedokážete.

Henry Ford

Vaše myšlenky a touhy ovlivňují vaši realitu. To jsme si říkali už zde. Jak je tedy správně směřovat?

1)      Pryč s vašimi negativními myšlenkami a strachy.

Jednoduše směřujte své myšlenky pozitivně. O tom jsem se zmínil už v rovnici štěstí.

2)      Méně přemýšlejte, více prociťujte.

Lidé mají tendence pořád nad něčím přemýšlet. Zkuste si jenom situaci procítit. Dejte průchod intuici. Ta kolikrát říká věci, které jsou „nelogické“. Teprve po tom, co je vykonáte, tak vám mozek dodá „logické vysvětlení“.

3)      Vybírejte si, jak myslíte.

 • Myslete na to, co je dobré, ne co je špatné.
 • Myslete si, jak to bude snadné, ne jak budete muset bojovat.
 • Myslete na štěstí a radost, ne na smutné věci.
 • Myslete na přítomnost a plánujte budoucnost, neutápějte se v minulosti.
 • Myslete si, že máte na vybranou, ne že je třeba něco obětovat.

Naučte se měnit své myšlenky z negativních na pozitivní. Udělejte si malé cvičení. Papír si rozdělte podélně na dva sloupce. Do jednoho si pište negativní myšlenky, které vás napadají. Do druhého jejich pozitivní formulaci. Například:

Nejsem dost dobrý.=> Jsem dost dobrý v (konkrétní dovednost, schopnost).

Nemám žádné peníze.=> Mám dost peněz na vše, co si přeji.

Takto si můžete udělat automat na tvorbu pozitivních myšlenek. Stačí si uvědomit, že máte negativní myšlenku a hned ji přetvoříte v pozitivní.

Pokud si řeknete „Jaké by to bylo…“ a máte s ní spojený i příjemný pocit. Příklad: Nejsem dost dobrý. => Jaké by to bylo být dost dobrý?

Umění vizualizace

Pokud si to umíte představit, umíte to i udělat.

Walt Disney

Vizualizujte si své touhy, sny, přání. Můžete si je jenom představit. Některým z vás to nejde tak snadno. Začněte tedy tím, že si své sny a přání napíšete. V minulém článku jsem psal o 101 přáních, snech, cílech, radostech. Začněte třeba tímto. Já si své napsal a byl to moc příjemný pocit. Dalším krokem mohou být tzv. vision boardy, na které si můžete namalovat, napsat nebo nalepit obrázky z časopisů toho, co si přejete. Každý obrázek si prociťte, jestli opravdu představuje to, co chcete v životě mít. Mohou to být obrázky konkrétních věcí nebo jenom symboly (láska, radost, štěstí, svoboda, zdraví, hojnost…)

Vision board - cesta k hojnosti

Prohlašujte, po čem toužíte

Pokud něco opravdu chcete, nebojte se o tom mluvit s ostatními. Řada lidí si své sny chrání před ostatními, aby je nemohli sabotovat, shazovat. Když si za svým snem stojím, nikdo jej nemůže pošlapat. Tím, že s o něm mluvím s ostatními, mi zároveň ukáže, jak dalece jsem s ním spjat. Pokud tomu, co říkám sám pořádně nevěřím, nikdy se to nenaplní. Pokud dokážu svým snem nadchnout ostatní, jsem blíže k jeho splnění. Vedlejším produktem může být i to, že se někomu můj sen či cíl zalíbí a pomůže mi jej zrealizovat.

Buďte velkorysí

K tomu abyste dávali, nemusíte nutně nic mít. Kolikrát jste už dali někomu radu, když ji žádal? Podpořili jste ho? Věnovali mu svůj čas? Ukázali mu jiný pohled? To je taky dávání. Dávejte, když chcete. S dáváním by měl být spojen příjemný pocit. Nedávejte, protože „musíte“ nebo „se to sluší“ případně „co tomu řeknou ostatní, když nedám“.

Dávejte, proto, abyste udělali radost. Ostatním nebo sobě. Bezpodmínečné dávání přivolává hojnost. V životě se všechno vrací, včetně financí. Peníze, které dávám svobodně a vděčně, se nám spíše vrátí. Berte výdej peněz jako součást vděku za službu, výrobek, zážitek. Mohou se však vrátit odjinud, než jste je vydali.

S dáváním souvisí i přijímání. Spousta lidí ráda dává, neumí už ale přijímat. Místo přijmutí podávané odměny říkají „To je dobré“ nebo „To za to nestojí“. Uvědomte si svou hodnotu. Pokud vás někdo chce za vaši hodnotu službu ocenit, přijměte to. Odměna je projevem vděčnosti. Jak jinak může za vámi přijít hojnost, když ji odmítáte?

Udělejte hojnosti místo

Rádi skladujete staré věci? Oblečení? Všechno se ještě může hodit? Pokud neuděláte hojnosti místo, nemůže přijít. Projděte si své oblečení, věci, vše nepotřebné vyhoďte nebo darujte. Oblečení můžete hodit do speciálně určených kontejnerů pro diakonii či misii.

Stejně tak si roztřiďte i papíry a účty. Udělejte si ve všem pořádek. Zjednodušte si život. Udělejte si pořádek i ve svém diáři. Najděte v něm více prostoru pro sebe, pro své koníčky, rodinu přátele.

Integrita a hojnost

Dělejte vždy, co je správné. Některé lidi to uspokojí, jiné ohromí.

Mark Twain

Buďte poctiví. Poctivost znamená, že když vás někdo tajně pozoruje, uvidí jen dobro. Znamená to i přebírat zodpovědnost za svá rozhodnutí a činy. Nesvalovat vinu na někoho jiného, nestavět se do role oběti. Chovejte se tak, abyste na sebe mohli být hrdí. S poctivostí souvisí, spolehnout se sám na sebe. Spousta lidí má tendenci spoléhat se na ostatní. Když se spoléhám na sebe, lépe s tím buduji svou nezávislost a s tou je hojnost úzce spjata.

Jak na hojnost ve zkratce:

 • Zbavte se starých přesvědčení a chování
 • Vymyslete, co vlastně chcete v životě mít
 • Udělejte si prostor pro hojnost
 • Buďte velkorysí

V knize bylo samozřejmě mouder, cest a cvičení daleko více. Vybral jsem jenom malou část, prakticky proveditelnou ještě před Vánoci.

Zkoušeli jste si cvičení z článku? Jak jste dopadli? Už jste si uklidili a vyházeli staré věci? Platíte včas účty? Dáváte a přijímáte rádi? Jste poctiví? Podělte se v diskusi.

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *