Jak na mentalitu úspěchu?

Dá se naučit myslet úspěšně? Mohu myšlením úspěch přivodit? Na nedělním semináři Mentalita úspěchu & techniky kontroly mysli nám Mark Dzirasa a Pavel Moric ukázali, že ano. Podíváme se na pár bodů ze semináře.

Kdo znáte Marka Dzirasu, tak víte, že je to člověk energický, veselý, upřímný a čistý. Vše co říká má ze svého života a tak to prostě je. Sám má několik firem a prošel si i MLM podnikáním. Některé úspěchy měl vydřené a pak si uvědomil, že by vše mohlo být jinak.

Pavel je sedminásobným mistrem ČR v karate a co víc, vychoval další mistry ČR. Ze své zkušenosti ví, že kromě tréningu se úspěch zrodil v jeho vlastní mysli. Je dynamičtější než Mark, jeho vstup byl vždy krátký, za to akční, věcný a nesl s sebou vždy příjemný zážitek.

Mark vždy říká, že to, co nám předává, není nijak nové, objevné, převratné. Je to tu už stovky let. Lidé to jenom přestali vnímat. Navíc jsou mistři  v tom, že nejlíp ví, jak všechno bude či dopadne, aniž by to vůbec kdy zkusili. Místo „To zní zajímavě, to bych mohl zkusit“ radši volí „No to je jasné, to dopadne tak a tak“ (špatně) nebo „No jo, to už jsem slyšel, to je staré“ (ale nikdy jsem to nezkusil, neuvedl do života).

První myšlenka, kterou nám předložil, byla „emoce jsou řiditelné stejně, jako když hýbete rukou“. Naše společnost žije emocemi ať už těmi pozitivními (radost, smích) nebo negativními (strach, smutek, vztek). Mark nám ukázal, že sice každá akce vyvolává reakci, my se ale můžeme vědomě rozhodnout, jaká reakce to bude. Stačí si jenom natrénovat, že nenecháme fungovat automat (někdo tě slovně napadne a ty mu vrátíš dvojnásob, abys mu to osolil), ale zachováš si klid a odstup od situace a zareaguješ jinak. Emoce můžeš vypnout nebo přepnout. Mít nadhled. Neznamená to potlačit. Dusit v sobě vztek a pak vybuchnout jindy, jinde. Prostě ho tam vůbec nemít.

Pavel Moric v akci

Pavel Moric v akci

Jak je možné, že ve vypjaté situaci, když mě někdo kritizuje nebo shazuje, můžu být klidný? Stačí si uvědomit, že to, co mi ten druhý říká většinou, se mnou nijak nesouvisí. Cílem toho druhého je mě naštvat. Všechny manipulační techniky jsou postaveny na tom, vyvést toho druhého z emoční rovnováhy, protože v tu chvíli člověk přestává reagovat racionálně a logicky správně.

Jak se tedy zachovat v takové situaci? Stačí se na ni podívat z odstupem, nereagovat hned a buď nereagovat vůbec, nebo jednoduše a klidně říct „Tak takhle už se mnou nemluv ano?“ a pokud je nějaký reálný problém, věcně ho vyřešit.

Jak emoce souvisí s úspěchem? Pokud jsme většinu dne v emocích nebo ve vzpomínkách na to, jak nám kdy kdo ukřivdil, případně se jenom na nás škaredě podíval, jak potom můžeme tvořit velké věci, když máme mysl už zaměstnanou? Proto je taky dobré odpouštět a k věcem z minulosti se už nevracet. Perfektní technika na to je Hooponopono.

Další z myšlenek byla, že v přírodě není nic dobře nebo špatně. Příroda nehodnotí, jestli jeden pták zpívá pěkněji než ten druhý a je tím úspěšnější. Člověk si udělal sám na sebe tato hodnotící měřítka a tím si udělal svá omezení ještě v kombinaci s výchovou. “Tohle byla chyba, bylo to špatně a pokárám tě za to. Už to nikdy nedělej.” A většina lidí přestane cokoliv nového děla jenom proto, aby už nedělali chyby. Přestane dělat nové věci, experimentovat, vyvíjet se. Díky tomu se nemohou ani stát úspěšnými. Chyba je jenom ukázka, kudy cesta nevede. Milionářům průměrně 7x zkrachují jejich businessy, než se stanou úspěšnými.

Hodně prostoru bylo věnováno podvědomé mysli. To, co dělám na podvědomé úrovni, ovlivňuje to, co se pak objeví na úrovni těla, materiálního světa. Věřím, že knihu či film Tajemství řada z nás zná. Mark nám ukázal, že podvědomí, emoce, řeč a skutečnost spolu souvisí. To, jak myslím a mluvím, vytváří realitu kolem mne, na kterou pak reaguji (emoce) a pak o ní přemýšlím, mluvím… Je to vlastně kruh nebo spirála, která na sebe takto navazuje.

Petr Popek a Mark Dzirasa

Petr Popek a Mark Dzirasa

Řekl nám, že to, jaká slova používáme vůči, sobě programuje pak, jací jsme. „To jsem zase podělal.“ v sobě nese program „opakovaně dělám chyby“ a na podvědomí to vnímá jako „jsem neúspěšný“. Stejně tak přeřeknutí bývají reflexí podvědomí. Černý humor nepoužívat, protože na vědomé úrovni mu sice rozumíme a zasmějeme se mu, v nevědomé programujeme negativní situace. Stejné je to s tím, když se nad něčím trápím. Lidé jsou ochotni se trápit, protože si myslí, že myšlenka není důležitá. Myšlením na své trápení si pak přitahují další trápení.

Vše ještě podporují média tím, že nám ukazují, co všechno negativního se ve světě děje a co by se náš ještě mohlo trápit. A čím více lidí myslí na katastrofy, tím více je katastrof.

Jak z toho tedy ven? Stačí zažít úspěch a pak myslet na něj. Že být úspěšný je těžké? Záleží na tom, co vnímáte jako úspěch. Spousta lidí si dává cíle, které z nějakého důvodu nemohou splnit hned (10 miliónů na kontě, 1000 spokojených zákazníků) a jejich dosažení pak berou jako úspěch. Úspěch znamená pocit štěstí s tím spojený. Jediné, co si naprogramovali je, že do té doby, dokud toho nedosáhnou, jsou nešťastní.

Pavel nám na to připravil jednoduché cvičení. Dal nám úkol – přinést z venku trávu a to celé za 2 minuty. Jakmile jsme ji přinesli, splnili jsme cíl. Pak jsme si měli zažít ten pocit, který s tím splněním byl spojený. Byl to úspěch? No samozřejmě byl. Mark nám k tomu řekl, že příroda nerozlišuje velké či malé úspěchy. Proto bychom si měli každý i sebemenší úspěch zaznamenat a radovat se z něj.

Stejně tak, jak se nám daří plnit ty věci pro nás „malé“ se pak budou plnit i ty, které jsme si v mysli označili za „velké“. Nejlepší je ale vymazat si úplně toto označení.

Taky je fajn si sepsat svých 101 přání a cílů. Mark krásně popisoval, jaké myšlenkové pochody u toho lidem běží v hlavě a jak se ty cíle tvoří. Píše o tom ve své knize. Schválně si sedněte a napište si 101 přání. Uvidíte, jak vám to půjde. A myslete na to, že nejsou velká a malá přání, velké a malé cíle a nejsou ani hlouposti.

Jistě jste pochopili, že celý seminář byl o tom, že myšlení ovlivňuje naše činy. To, co se nám většinu dne honí v hlavě, ovlivní to, jaký bude náš život v budoucnu. Myslíte na to, že nemáte dost peněz na zaplacení všeho potřebného? Přesně tak si programujete svou budoucnost.

Pavel Moric a Petr Popek

Pavel Moric a Petr Popek

Stejně tak máme ve své hlavě i limity, co dokážeme a co ne.  A jedině tam to můžeme změnit. Mark říkal příběh z MLM, kdy ve své struktuře měli příběhy, že doba je zlá, je krize, lidé méně nakupují, nevěří MLM, a proto nemůže nikdo z nich vytvořit rychle silnou strukturu a dostat se na nejvyšší level. Dokud nepřišel jeden nováček, který to ty příběhy neznal a během 5 dnů se dostal na nejvyšší pozici. Po něm to pak zopakovalo do 3 měsíců dalších 5 lidí, protože už věděli, že je to možné. Limit byla jenom v jejich hlavě. Možné to samozřejmě bylo celou dobu.

Limituje nás to, co nevíme nebo to co víme. To co nevíme, jsou informace, které nám chybí. To co víme, jsou naše předsudky, představy, přesvědčení.

Pokud víte, že jsou limity ve vaší hlavě, stačí jenom na nich pracovat. Víte o někom ve vašem oboru, který byl ve svém podnikání úspěšný, že dosáhl takových výsledků, jako si přejete? Tak to jde. Pokud o něm nevíte, tak budete prostě první vy.

Pavel nám krásně ukázal, že se dá vydělat 600 Kč během dvou minut. Jak? Na to si počkejte na jeho semináři 🙂

Programováním své mysli můžeme dosahovat úspěchů i ve sportu, v tanci, v pohybových aktivitách. Můžeme se dokonce něco naučit jenom tím, že někoho pozorujeme a představujeme si, jak to děláme. Sám jsem si to vyzkoušel v tanci. Stačili mi jenom pozorovat tančící pár, ve kterém partner předváděl to, co jsem se chtěl naučit a představil jsem si, jak ten pohyb dělám já a v mysli jsem ho kopíroval. Jakmile jsem to pak zkusil v reálu, šlo to stejně hladce, jako kdybych to před tím dlouho trénoval.

Naopak když jsem sledoval každý pohyb lektora, snažil jsem se ho pochopit udělat si z toho v hlavě posloupnost toho, co kdy dělá logicky (teď dal pravou nohou dopředu, ruku zdvihl do výšky očí, natočil partnerku za rameno a druhou ji chytil za ruku to celé v jedné době), bylo to hodně těžké.

Při povídání o 101 cílech jsme si měli pár svých cílů sepsat a pracovali jsme s nimi. Marek nám řekl, že bychom se měli zaměřit na cíl, který když splníme, tak se nám dramaticky zlepší život. Pokud takový cíl nemáme, můžeme si jej vytvořit z cíle menšího (měřitelného) tak, že si jej zdvojnásobíme nebo zdesetinásobíme (pokud tak pro nás pořád dává smysl, například 10x větší dům už nemusí být pro někoho tak zajímavý) nebo si dobu jeho splnění zkrátíme 2 – 10x. Cíl by měl být pro nás výzvou, abychom pro to něco udělali. Zároveň by nás jeho splnění mělo tolik přitahovat, aby nás nezabil. Vhledem k tomu, že limity jsou jenom v naší hlavě, dokázat můžeme všechno.

Seminář měl 7 hodin, takže chápete, že veškeré informace z něj se tu nevejdou. Proto jenom ještě jednou ve zkratce v pár bodech.

 • Odpouštěj.
 • Nauč se ovládat své emoce.
 • Zamiluj se do nepohodlí, jdi mimo komfortní zónu.
 • Vstávej s myšlenkou na cíl, uléhej s vděčností.
 • Sepiš si svých 101 cílů.
 • Nejsou velké a malé úspěchy. Raduj se ze všeho stejně.
 • Veď si deník úspěchů, a když se nedaří, tak se k nim vracej.
 • Veškeré limity jsou jenom ve tvé hlavě.
 • Zamiluj si lidi kolem sebe.
 • Vybírejte si, s kým trávíš čas.
 • Dávejte a bude vám dáno (úsměv, komplimenty, radost, dary, peníze).
 • Zbav se starých programů na peníze.
 • Dril a píle tě požene dál.
 • Neustále se zdokonaluj.

Semináře Marka Dzirasy jsou vždy jedinečným zážitkem a jiným pohledem na to, co jsem četl v knihách, viděl na jiných seminářích či videích. Těším se i na Pavlovu samostatnou akci. Pavlova dynamika akce se mi líbí, stejně jako humor, který používá, hloubka myšlenek a pokora, se kterou vše dělá.

Cílem každého člověka je být šťastný

Buďte šťastni i vy. Je něco, co vás motivuje úspěchu? Podělte se o své úspěchy pod článkem.

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *