Jaká byla akce Štrůdl – rozhodovací paralýza?

300+ lidí na místě, 6 spíkrů. Úžasná energie, trocha kontroverze. Výstup z komfortní zóny a hlavně tipy, jak si v životě usnadnit rozhodování. Takhle nějak by se dala stručně shrnout happeningová akce Štrůdl s pořadovým číslem 7.

Rozhodovací paralýza. To bylo téma, které přitáhlo na akci více než 300 lidí. Článek na podobné téma jsem psal zde. S tímto tématem jsme si jako organizátoři akce hráli už od začátku. Koupit lístky nebo nekoupit? – 2 tlačítka na webu. U vchodu při registraci 2 slečny herečky. Jedna za “pomalou a milou blondýnu” druhá “rychlá a protivná bruneta”. Překvapivě se většina lidí chtěla registrovat u blondýny. Nevím jestli hrála roli barva vlasů, proklamovaná milost nebo něco jiného.

Hned na začátku si účastníci okusili, zda by se v hudbě rozhodli pro house či pro klasiku. O tu se postaral světoznámý virtuóuz Jaroslav Svěcený a svůj part si rozhodně užil.

Spíkři si se svými tématy taky dali záležet. I přesto že byli z rozdílného těsta. Petr Ludwig ve své části ukázal že nejsnazší cestou ke zmenšení rozhodovací paralýzy je jednoduchost. Vše, (jak už je jeho zvykem) podložil vědeckými důkazy. Krásný byl příklad, kdy se v supermarketu udělaly 2 ochutnávky. Jedna se 6 džemy a druhá s 24. U ochutnávky s 24 džemy bylo sice více lidí (60% proti 40%). Prodeje se ale diametrálně lišily. V místě, kde bylo 24 džemů si nakoupilo pouze 3% ochutnávajících. Kdežto 30% lidí si odneslo džem z ochutkávky o 6 džemech.

Své teoretické poznatky se zjednodušováním aplikoval hned na 2 konkrétní příklady v životě. Prvním je psaní textů (viz foto). Druhým je plánování dne (podobné tipy jsou v článku zde).

Ukázal taky, že člověk zdaleka není tak racionální tvor, jak si sám o sobě myslí. Jeho rozhodnutí jsou založena daleko více na emocích a dalších parametrech, než na logických úvahách. Můžou za to starší struktury mozku (limbický systém a plazí mozek). Tady doporučuji si zajít na některou z Petrových přednášek. Rozhodně to stojí za to!

Lubo Smid se nechal slyšet, že daleko víc, než dlouhé přemítání je rychlé rozhodnutí s výhledem do budoucna. Ta pak ukáže, jestli bylo rozhodnutí správné nebo ne. A i kdyby nebylo, může jeho důsledky v budoucnu korigovat. Důležité je rozhodnout se a konat. Proto taky je asi Lubo jedním z milionářů TOP 30 pod 30 časopisu Forbes. Má svou jasnou vizi a všechny kroky a rozhodnutí vede k jejímu naplnění.

Neskutečně vtipný a bezprostřední byl výkon dalšího z mladých milionářů – Stanislava Gálika. Třicátník, který prodal v minulosti svou úspěšnou krejčovskou firmu Galard, procestoval svět stopem na palubě letadel jiných bohatých lidí a aktuálně provozuje vzdělávací agenturu, rozhodovací paralýzou prý vůbec netrpí. Vše vystihl citátem Sokrata:“Stejně je to Jedno”. V angličtině svůj postoj definoval jako “Responsible i don´t give fuckism”. Možná sis všiml velkého písmena u Jednota. Není to chyba. Tady rozvedl filozofickou úvahu o tom, že jsme stejně všichni JEDNO (a to je taky na samostatný článek :)).

Každopádně jakmile je ti v životě jedno, jak vše dopadne (nedáváš tomu přílišnou váhu), tak si dle Stanislava vše užíváš s daleko větší lehkostí. Stejně v tu danou chvíli nevíš, jestli to, co se děje na základě tvého rozhodnutí je ve tvůj prospěch nebo neprospěch.

Definoval krásně i jednoduchý vzorec pro štěstí.

Štěstí = realita – očekávání

Z něj vychází, že čím menší očekávání máš, tím více tě naplňuje stávající realita a o to víc jsi šťastnější (platí jen pro pozitivní mysl :)).

To by nebyl Štrůdl, aby v něm nebyly nějaké aktivity, které vytáhly přítomné z jejich letargie. Z davu byli zvoleni 2 lídři, kteří si měli vybrat mezi skupinovým tancem a neznámou aktivitou, která bude rovněž výstupem z komfortní zóny pro většinu. Tady jsme sledovali, kdo půjde do “jistoty” známé aktivity. Jak myslíš, že to dopadlo? I přesto, že se lídři a jejich skupinky dlouze radili a rozhodovali NIKDO nakonec netančil! Všichni si zvolili “neznámou aktivitu”. Ty byly nakonec dvě. Skočit si panáka a hula hula – ohýbání se pod tyčí.

Na pódiu se vystřídal další řečník. Režisér a scénárista Dalibor Stach předvedl ukázku svého dokumentu Vše o životě po životě. Jak to souvisí s rozhodovací paralýzou? Po tom, co sám prošel klinickou smrtí (jednou v 6, podruhé v 18 letech) se jeho život změnil. A rovnou na několika úrovních. Díky svému zážitku (a informacích, které dostal “na druhé straně”) začal na svůj život a životy lidí kolem pohlížet jinak. Zároveň řešil velké dilema. Jít se svým příběhem ven? Celých 17 let psal své zkušenosti “do šuplíku”. Svým filmem se rozhodl sdílet příběh jak svůj, tak dalších 20 lidí, kteří si prošli podobou zkušeností. Pokud Tě téma zajímá, dej si do kalendáře 30. září 2017, kdy bude mít film premiéru v Lucerně.

Celou akci uzavřela malá milá blondýna (ne ta od vchodu :)) Anička Marešová. Ta na rozdíl od Standy Gálika trpěla rozhodovací paralýzou extrémně a doslova ji to vysávalo. Některé rozhodnutí řešila i více než půl roku! Popisovala například, jak se rozhodovala mezi možností A (podnikat v ČR) a možností B (žít a pracovat v Paříži). Neuvědomila si však, že nikdy nejsou pouze tyto 2 možnosti. A tak to nakonec vyhrála možnost C… (ehm, nepamatuji si, jaká :)). Během svého podnikání řešila rozhodnutí spoustu: s investorem nebo bez? Vyrábět v levně v Číně nebo v ČR? Se vším se poprala a její sada erotických pomůcek pro ženy sbírá jedno ocenění za druhým.

Možná sis všiml, že mi tady vypadl jeden spíkr. Filozofické úvahy Jamese Cola jsem moc nepobral. Věřím však, že jsem byl sám a ostatní si jeho projev užili.

Akci jsem si užil jak jako organizátor (zvláště část s mazáním chlebů byla cool :)), tak jako účastník. Z jednotlivých přednášek jsem si odnesl spoustu praktických věcí do života. A z rozhovorů se spíkry (i to je na Štrůdl akcích možné, nejen, když jsi pořadatel) ještě více. Sám se těším na organizaci dalšího happeningu, tentokrát s tématem Svoboda. Sleduj stránky Štrůdlu nebo jeho Facebookový profil (nejlépe obojí :)). Na FB se často soutěží o lístky či ceny spíkrů. Těším se na Tebe na další akci! Tady je pár dalších fotek…

Anička Marešová - designerka erotických pomůcek pro ženy

Anička Marešová – designerka erotických pomůcek pro ženy

Zlata Jílková a režisér a scénárista Dalibor Stach

Richhicker a multimilionář Standa Gálik

Je to JEDNO! – Standa Gálik

Uvědomělý raper SUVE

Raper James Cole

Parta NLP pracitionerů Petra Sasína

Mladý multimilionář Lubo Smid a Lucie Špaková

Petr Ludwig

Štrúdly na Štrůdlu nesmí chybět 🙂

Anička Marešová a její dílo (vpravo)

Lucie Špaková, zakladatelka Štrůdlu

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený

Parta profi řečníků ToastMasters

Jaroslav Svěcený v akci

Petr Popek v akci 🙂

Je libo pomalou milou blondýnu?

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.