Jsi všeuměl nebo specialista?

Za svůj relativně krátký život jsem absolvoval několik profesí v různých oborech. Do toho mám řadu koníčků, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Je to výhoda nebo prokletí? Na tuto otázku jsem si nedokázal dlouho odpovědět…

“Co děláš Petře?” “Online marketing…”, náhodně jsem vybral jednu z činností, která mi přináší peníze. Většinou v závislosti na tom, v jaké společnosti jsem se zrovna pohyboval. Zároveň jsem se trochu styděl, že nejsem specialistou na jednu věc, jako řada mých přátel.

Na základní škole mi šlo téměř všechno, na co jsem sáhl. Pokud jsem s něčím začal a přestalo mě to bavit, tak jsem u toho většinou moc dlouho nezůstal. Nebo naopak jsem se dostal na takovou úroveň, že už jsem neviděl možnost pokroku, tak jsem od dané činnosti opustil.

Takže jsem hrál na flétnu, zpíval ve sboru, hrál na akordeon. Navštěvoval fotografický kroužek. Focení se stalo na krátkou dobu mou velkou vášní a kromě fotek tenkrát ještě s fotoaparátem na klasický film, jsem moc rád experimentoval s jejich vyvoláváním ve fotolaboratoři.

V mysliveckém kroužku jsem sbíral ve vědomostních soutěžích jednu trofej za druhou. Několikrát jsem za školu vyhrál soutěž mladého zdravotníka. Účastnil jsem se matematicko – fyzikálních olympiád (více či méně úspěšně). Soutěžil jsem ve slohových pracech.

v_tv-dobre-rano-vseved

Jako vášnivý čtenář jsem přečetl stovky knížek od encyklopedií přes beletrii až po osobní rozvoj (ano, pořád jsme ještě na základní škole). Rád jsem jezdil na kole. S turistickým (později skautským) oddílem chodil po horách a učil se životu v přírodě.

Na střední škole jsem měl snad všechny semináře a volitelné předměty, které byly možné. Biologický seminář, programování, matematický seminář… Do toho jsem dělal DJ (takový ten, co pouští hudbu na diskotékách). Doučoval spolužáky. Sportoval.

Po gymnáziu jsem 9 let studoval analytickou chemii a biochemii. Při studiu se věnoval školení základů práce s počítačem, finančnímu poradenství. Tady už se začínaly mé zájmy prolínat s mým “povoláním”. Rozuměj s něčím, za co jsem bral peníze (nepočítám stovky různorodých brigád od doplňování zboží, přes práci v potravinářském průmyslu až po tvorbu marketingových prezentací na zakázku).

ve-viru-tance-vseumel

A tady se začalo pomalu komplikovat to, čím vlastně jsem. Školil jsem ve firmách práci s počítačem. Jsem tedy lektor? Do toho jsem začal profesionálně dělat celostní senzuální masáže. Jsem tedy masér? Ve finančně poradenské firmě jsem stavěl software pro finanční poradce. Jsem tedy softwarový inženýr? Musel jsem naučit znát zevrubně, jak fungují finanční produkty. Jejich výhody, nevýhody, výpočet, způsob aplikace. Jsem tedy produktový specialista?

Zdaleka nekončíme. Po dokončení softwaru jsem se věnoval obchodu ve financích (telefonování, schůzky s klienty, realizace vlastních prodejů). Jsem tedy finanční konzultant? Potom jsem dělal spolu s kolegy v analytickém týmu analýzy klientských portfolií a vytvářel pro ně řešení na míru. Jsem tedy finanční analytik? Jednu dobu jsem tým i vedl (později i další v jiných oborech). Jsem tedy manažer či tým lídr? Po absolvování koučovacího výcviku jsem ve firmě i v soukromé praxi vedl lidi za jejich cíli, řešil jejich problémy. Jsem tedy kouč či konzultant?

V další z firem jsem spravoval firemní blog, na který jsem psal články. Jsem tedy blogger či copywriter? Staral jsem se i o facebookový profil. Jsem tedy specialista na sociální sítě? Pro zákazníky jsem dělal offline i online (tzv. webináře) školení. Jsem tedy trenér? Do toho dělal 2x měsíčně networkingová setkání, která jsem vedl a moderoval. Jsem tedy moderátor?

lektor_v_akci_vseved

Samozřejmě, že jsem si pro každou aktivitu nastudoval know-how z různých zdrojů. Absolvoval semináře, školení, tréninky. Tak jsem se postupně naučil stavět funkční weby. E-mail marketing a spoustu dalších věcí. Jsem tedy online marketingový specialista?

Většina činností se navíc prolínala. Během práce například na pozici interního trenéra a kouče v Kika nábytku jsem pořád asistoval na seminářích celostních masáží, profi masíroval, vedl semináře práce s aplikacemi MS pro řadu firem, koučoval.

Takže když jsem pro životopis vypočítával, že se 16 let věnuji trénování a vzdělávání lidí, 6 let jsem lidi vedl na několika pozicích, 9 let se věnuji celostním masážím, 9 let jsem studoval chemii, 5 let se věnuji online marketingu, 4 roky jsem působil ve financích a 6 let koučuji, tak z toho vycházelo buď, že jsem blázen a neumím počítat (protože součet let je vyšší než můj věk a to jsme někde vynechali základní a střední školu) nebo lhář.

Skrytě jsem proto záviděl svým přátelům, kteří se ve svém životě našli a na jejich stránkách stálo: specialista na internetový marketing, specialista na svádění a vztahy, sexuological bodyworker…  a tak dále. Já zatím pomáhám lidem stavět weby, dělám za řadu osobností e-mail marketing, masíruji, koučuji či mentoruji, trénuji měkké dovednosti, moderuji, konzultuji online marketingové strategie a vedu online projekty. Vše mě baví, naplňuje. Připadal jsem si jako vyvrhel i z mé “nenormální” společnosti trenérů, mentorů a lídrů.

Na facebookovém profilu jednoho svého přítele jsem však objevil video s názvem Proč někdo prostě nemá jedno povolání. Díky němu jsem se dozvěděl, že jsem multipotenciální (vševěd, všeuměl) a proč je to pro mě výhodou.

1) Syntéza nápadů

Díky ní dokáží všeumělové spojovat své vědomosti napříč obory, ve kterých se pohybují a dělat díky ním nové produkty, projekty či inovovat. Jako lektor dokážu skvěle uchopit myšlenku svého klienta – trenéra, kouče, specialisty v určitém oboru a ukázat, jak ji převést v online vzdělávací produkt, který je pochopitelný pro zákazníka. Skrze své povědomí a praxi v online marketingu vím, jaké nástroje, strategie a principy mohu využít. Copywriterské schopnosti můžu využít k vytvoření poutavého obsahu e-mailů či prodejních textů.

2)  Rychlé učení

Když multipotenciálního člověka něco zaujme, jde do toho po hlavě. Věnuje danému oboru či činnosti maximum času. Sleduje různé zdroje a pracuje na sobě opravdu tvrdě. Ať už to bylo pro studium online marketingu, masáží, trenérských dovedností nebo jen naučit se tančit. Vše bylo pro mě v tu chvíli výzvou a jediný akceptovatelný výsledek byl nadprůměrný.

Zkoušet nové věci a překonávat komfortní zónu je téměř mou přirozeností. Protože jednoduše – dělal jsem to už mockrát a vím, že když jsem se do něčeho pustil naplno, mělo to většinou skvělý výsledek. Zároveň všechno, co jsem se naučil v jednom oboru jsem si přenesl do jiného. Ve financích jsem se naučil například telefonování na studené kontakty, nedělalo mi tedy problém dělat technickou podporu.

Zároveň, pokud multipotenciála nějaká činnost nebo aktivita už nenaplňuje či nudí, bez milosti ji opustí a věnuje se něčemu novému. Proto je pro něj jednoduché znovu začínat od nuly.

3) Adaptabilita

Schopnost proměnit se v cokoliv, čím potřebujeme být v dané situaci.

“Petře potřebuji pomoci s moderováním festivalu”… “To jsem ještě nedělal, určitě to bude skvělá zkušenost, kdy a kde?”.

Model - divadlo vševěd

Časopis Fast Company uznává adaptabilitu jako nejdůležitější činnost, kterou je třeba rozvíjet pro úspěch ve 21. století.

Tyto tři schopnosti jsou tím, v čem jsou podle Emilie Wapnick multipotenciálové velmi zdatní. A taky tím, co by mohli ztratit, pokud by se soustředili pouze na jednu věc. Spadl mi kámen ze srdce. Jsem v pohodě.

Navíc se v dnešní době očekává, že bude člověk přizpůsobivý novým trendům (internet, sociální sítě), zařízením (dotykové mobilní telefony, interaktivní zařízení). Flexibilně bude rozvíjet rozvíjet své schopnosti. Doba stálého zaměstnání u jednoho zaměstnavatele na doživotí je ta tam. Dokonce i personalisté se koukají na osoby, které více než 3 roky nezměnily zaměstnání či pozici jako na zakrnělé (zdroj Ekonom).

Úzká specializace je v řadě oborů (včetně medicíny) vnímána jako přítěž. Jedna kolegyně psycholožka při jednom z rozhovorů prohlásila. “Lékař – specialista kolikrát nedokáže určit příčinu a tak klienta pošle k jinému specialistovi. Nadhled a je kolikrát potřebný a ten je možné získat pouze komplexním přístupem.”

Neříkám, že bychom měli teď být všichni vševědi. Pokud ale jsi multipotenciální (česky všeuměl), rozhodně z toho neměj špatný pocit. Vezmi si takového Leonarda da Vinciho. Myslím, že z toho taky neměl zrovna mindrák.

Co ty? Pořád hledáš, v čem jsi nejlepší a nemůžeš si vybrat jedinou cestu?Je ti můj příběh povědomý? Smiř se s tím, že jsi vševěd. Poděl se v komentářích i svou zkušenost.

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře
  1. Tomáš napsal:

    Úplně souhlasím, taky citím že se věnuji více věcem než ostatní, vdyž jsem si připadal divný, ted vím, že je to dar. Je ptřeba se s tím smířit a pak už to jde hned vše líp. Super článek;) Můžu poprosit odkaz na to video o kterém mluvíš?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.