Knihy do uší I.

V minulosti jsem psal o knihách, které čtu.  Aktuálně jsem je rozšířil i o knihy, které poslouchám. Je to malinko pohodlnější.

Knihy miluji. Čtu je už od raného dětství a za svůj život jsem jich spořádal několik tisíc. Zároveň jsem vždy miloval pohádky z gramofonové desky, rozhlasové hry, dramatizovanou četbu. Audio knihy jsou krásnou kombinací obého. Podělím se s tebou o pár z mnoha, které jsem slyšel v poslední době.

Forrest Gump

Tuto postavu určitě znáte ze stejnojmenného filmu. Myslel jsem si, že když jsem viděl film, že mi kniha (audiokniha) už nic nedá. Jak jsem se mýlil! Kniha je příběhově daleko bohatší. O letu Forresta do vesmíru a dalších příbězích není ve filmu ani zmínka. Během poslechu jsem se neskutečně bavil.

Forrest Gump

A co víc. Můj osobní příběh (který jsem ve zkratce popsal zde) mi při “náhodách”, které se děly Forrestovi zdá absolutně jednoduchý, přímočarý a banální. Student chemie, lektor počítačových dovedností, finanční konzultant, finanční analytik, manažer kvality, trenér měkkých dovedností, kouč, masér celostních smyslných masáží, marketingový specialista…  To všechno je docela v pohodě proti: idiot, který se stal fotbalistou, vojákem, kosmonautem, neporazitelným šachistou… (nebudu ti prozrazovat vše :)).

Z příběhu jsem si vzal:

 1. nic není náhoda
 2. ze všeho, co ses naučil vytěž maximum
 3. měj svůj cíl
 4. užívej si života
 5. být “idiot” není žádným omezením

Osobnost Forresta Gumpa skvěle splynula s hlasem Jana Hartla, který vdechnul “idiotovi” život. Více než osm hodin poslechu uteče jako voda.

Programování myšlení na úspěch

Toto audio je součástí série audio CD s názvem “Motivace”. Poslouchám si je dokola už několik let. I přesto, že pokaždé slyším tytéž věci, vždy je vnímám trochu jinak. Souvisí to s tím, jak se mění můj pohled na svět, má přesvědčení, zkušenosti.

Připomínám si jejich prostřednictvím, jak vesmír funguje. A že realita je někde jinde, než jak nám ji ukazují média nebo o ni mluví jiní lidé. Když se pohybuji mezi zákazníky, tak jejich pohled na svět kolikrát koliduje s mým vnímáním reality. Audio mi pomáhá udržovat se v “mém světě”.

Obsahem je soubor jednoduchých principů, které je dobré si uvědomit. Všechny z nich jsou podpořeny příběhy. Pokud jsi nic takového nikdy neslyšel, doporučuji. Co ti to přinese? Jiný pohled na svět a tvůj vlastní život. Zjistíš, že život nemusíš přežívat a být jenom loutkou okolností. Staneš se tvůrcem své budoucí reality. Díky principům se staneš efektivnější, kreativnější, úspěšnější. Jak ve svém soukromém, tak profesním životě.

Motivace - knihy do uší

Robert Fulghum – Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole

S Robertem Fulghumem jsem se poprvé setkal na základní škole. Na divadelním představení nám jeho knihy předčítal svým sametově temným hlasem Miroslav Moravec. Tenkrát jsem je bral, jako nějakou legraci. Na střední jsem přečetl všechny jeho knihy – opět jako zábavnou četbu. Teprve teď jsem si uvědomil, jakou mají hloubku.

Robert Fulghum vystudoval mimo jiné teologii, byl barmanem, mnichem v zen-budhistickém klášteře, pastorempracoval u IBM, závodil na rodeích, učil hrát na kytaru. Když se tak na výčet jeho povolání dívám, říkám si, že Forrest byl skoro žabař, a to je fiktivní 🙂 Vše mělo vliv na jeho pohled na svět, který pak prezentoval ve svých knihách formou příběhů, povídek.

Tato kniha je složená z krátkých povídek. Každá má trochu jiné téma, některé na sebe nepřímo navazují. Už první z nich je o lidských přesvědčeních a krédech. Její název koresponduje s názvem knihy. Při výčtu oněch pravidel jsem se dříve usmíval zapomněl jsem, co psal Fulghum dále. Jsou to:

 • O všechno se rozděl
 • Hraj fér
 • Nikoho nebij
 • Vracej věci tam, kde jsi je našel
 • Uklízej po sobě
 • Neber si nic, co ti nepatří
 • Když někomu ublížíš, řekni promiň
 • Před jídlem si umyj ruce
 • Splachuj
 • Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře
 • Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj
 • Každý den odpoledne si zdřímni
 • Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni se někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě
 • Nepřestávej žasnout

Robert Fulghum - knihy do uší

Text, který tomu všemu dával smysl i dnes byl: “Vyberte si kterékoliv z těch pravidel a řekněte to složitými dospělými výrazy a vztáhněte si na to svůj život v rodině nebo práci, na svou vládu nebo svůj svět a uvidíte, že to platí, je to jasné a sedí to”.

V dalších povídkách píše o prevenci nemocí a placebo efektu, o komunikaci mezi lidmi, přesvědčeních, poctivosti, přátelství, dárcích… Každá je takovým krátkým fejetonem. Když jsem tak jeho tvorbu poslouchal, říkám si, že dnes by z něj byl skvělý bloger.

Tuto knihu namluvil Jan Potměšil moc příjemně se poslouchal.

V mobilu mám aktuálně několik desítek audio knih a poslouchám si je dle aktuálního rozpoložení. Povídky, pohádky, beletrii, motivační audio. V MHD, při jízdě autem, autobusem, na lavičce v parku, na sluníčku při opalování. Je fajn, že člověk může zavřít oči, plně se zahloubat do slov a nenechat se ničím rušit a rozptylovat.

Tady jsem našel několik zdrojů knih:

Do ucha
http://audioteka.cz
https://www.kosmas.cz/audioknihy/
http://neoluxor.cz/audio/audioknihy/
http://www.alza.cz/audioknihy/
a samozřejmě Google play music

Posloucháš nějaké audio knihy? Které se ti líbily? Doporuč, poděl se v komentářích.

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.