Knihy pro inspiraci

“Petře, ty hodně čteš. Doporuč mi knihu…” Zpráv v podobném duchu bylo několik. Podíval jsem se na knihy, které mě doprovázely nedávným obdobím, a tady jsou.

O knihách, které jsem přečetl, jsem psal například zde. Další článek najdeš tady. A aby toho nebylo málo, tak se můžeš inspirovat i v tomto článku.

Tento rok jsem si předsevzal, že knihy nebudu číst. “Blbost,” říkáš si, co? 😀 Rozhodl jsem se je praktikovat.

Co to znamená? Vezmu knihu, jež se zabývá nějakým tématem, které zrovna v životě řeším, a uvedu její obsah do praxe. Kdo se těšil na implementování Harryho Pottera nebo děl Stephena Kinga má smůlu 🙂

Vítězové nikdy nepodvádějí… a to a ni v těžkých časech

Tahle kniha mi dlouho ležela v knihovničce. Padl mi na ní zrak po jedné kampani, kde to s morálními hodnotami některých účastníků bylo všelijaké. “Začni u sebe,” řekl jsem si a pustil se do čtení.

Jon M. Hunstman ukazuje na svém vlastním příkladu, že poctivost se vyplácí. I přesto (nebo spíš právě proto), že byl poctivý, stal se z něj dolarový miliardář. Obrat jeho firmy byl v roce 2000 celých 12 miliard dolarů. Krom jiného byl i poradcem prezidenta Nixona.

V knize popisuje, jaké neduhy má dnešní společnost (co se týče morálky). Celá kniha byla laděná do prostředí podnikatelského. Příklady byly i z osobního života.

Kniha Vítězové nikdy nepodvádějí

Když jsem byl malý, tak jsem běžně ve svém okolí slýchával “kdo nekrade, okrádá rodinu”a další podobné vtipné hlášky. Ty se bohužel dostaly řadě lidem pod kůži. Lhaní je běžnou součástí komunikace. Zamlčování pro obchod důležitých informací jakbysmet.

Někteří pisatelé smluv je záměrně píší v neprospěch jedné ze smluvních stran. O poctivosti v marketingu některých produktů či služeb nepochybuje snad jenom prosťáček (nebo televizí odkojený člověk, který stejným způsobem baští i realitu světa podsouvanou ve zprávách). Totéž se promítá i do běžného života.

Jon vypichuje nejpalčivější témata. Patří mezi ně například zodpovědnost, spolehlivost, dodržování nastavených pravidel, respektování druhých. Z části Můžete se naštvat, ne mstít by měl určitě radost například Donald Trump, který každou na něm páchanou křivdu vrátí x-násobně.

Nezapomíná poukazovat i na vlídnost při jednáních, dobré skutky, velkorysost, štědrost, …

“Skutečným darem je, když pomůžete někomu, kdo vám to nemůže nikdy vrátit.”

Jeho příběhy jsou poutavé, někdy až neuvěřitelné. Když jsem četl část, ve které prodával jednu ze svých divizí, která na začátku jednání měla hodnotu 54 miliónů dolarů a na konci 250 miliónů za “původní cenu” říkal jsem si, že je opravdu blázen. I přesto, že během jednání měl kdykoliv možnost cenu o oněch 200 miliónů navýšit (pro klid svědomí to neudělal).

Koukat se na svět jeho očima a mít jeho srdce, tak se nám všem dobře spí 🙂

Dalajlamova kočka

Tuto knihu jsem si koupil před jednou z cest do Londýna jako oddychovku. Popisuje příběh kotěte, jež Dalajláma zachránil před jistou smrtí tím, že si jej koupil.

Kočka pak měla své výsostné místo v jeho komnatách. Zacházelo se s ní jako se samotným Dalajlámou. Ve svých příhodách popisuje nejen svůj život, ale i příběhy lidí kolem sebe.

V nich se setkáš s pohledem na štěstí, s prchlivostí, bojem kočky se svým já. Jak řeší a vnímá své tělo, své potřeby…

Kniha Dalajlamova kočka

Knihu provází příběhy lidí, kteří se v jejím okolí nacházejí v různých životních situacích. Majitel restaurace, ve které kočka často debužířuje a přespává, místo pozlátka, které vydává za budhismus, okusí opravdovou budhistickou praxi. Kuchařka se vyrovná se svou popudlivostí a negativnímu přístupu k životu. Opravář si najde cestu ke svému životnímu snu…

Vše je popisováno s lehkostí a velice čtivou formou. Pasáže, kde promlouvá Dalajláma, mají svou hloubku a přitom jsou jeho příběhy a slova prostá a srozumitelná.

Krásný náhled do budhismu nenuceným a zábavným způsobem.

Triumf

Tuto knihu jsem dostal jako dar od Petera Sasína, kterému jsme s týmem dělali kampaň k jeho online produktu Řeč těla pro obchodníky a manažery. V té době se pohybovala na předních pozicích mezi knihami online knihkupectví Martinus. O to víc jsem byl zvědavý, o čem bude.

Už první stránky mě doslova pohltily. Peter si krásně hraje se čtenářovou myslí a ukazuje, že svět může být jiný, než se zdá. V úvodu šokuje větou “realita neexistuje”. V dalších kapitolách ukazuje, jak to myslel a jak to s tou realitou vlastně je.

Celá kniha je návodem, jak si přetvořit život v opravdový TRIUMF a vytvořit si svůj nový životní příběh.

Více peněz? Více energie? Lepší vztahy? Pevnější zdraví? Na všechno najdeš jiný pohled a návod. Další z řady knih, kterou nestačí jenom přečíst. Pokud ji nezačneš aplikovat do života, tak ji radši ani neotvírej, protože zjistíš, že můžeš mít život svých snů. Jakmile proto nic neuděláš, nečekej změnu.

Kniha Triumf

To, že ti vesmír dá úplně všechno, co chceš, jen někdy trochu jinou formou, než čekáš, si můžeš vyzkoušet v několika cvičeních, které Peter v knize má. Sám jsem zkusil “Vesmírný Ping Pong” a je to opravdu legrace. Co je to? Dozvíš se v knize.

Triumf čtu teď už podruhé. Poprvé mě nakopl a ukázal mi, že i někdo jiný kouká na svět podobně jako já. Teď si procházím pečlivě jednu kapitolu za druhou a koukám se na to, co ve svém životě ještě můžu změnit, aby byl naplněnější.

Pak Peter píše v kapitole You go first: “V celém Vašem životě působíte jako vzor. Vzor pro Vaše okolí, rodinu, dokonce i pro cizí lidi. Když si tuto věc uvědomíte a začnete se podle toho chovat, myslím, že budete už překvapeni ze změny ve Vašem životě i ve svém okolí.”

Kniha Triumf - věnování

Už teď vidím, jak na počáteční změny v mém životě mé okolí reaguje. Opět se mění přátelé. Přicházejí nové příležitosti. Mění se i můj životní styl. Způsob, jak komunikuji s lidmi a okolí se mnou. Další přesvědčení padla, další strachy překonány, další nové cíle přede mnou.

Knihu jsem doporučil řadě přátel na sociálních sítích a mnohým z nich kniha změnila život, nebo alespoň ukázala cestu ke změně. Nedivím se, že má Peter jednu skvělou referenci za druhou. Velký respekt k jeho práci!

250 zákonů lásky

Tato kniha přišla zrovna v období, kdy jsem vztahy a lásku intenzivně řešil. Rozchod. O tom, že se dají věci řešit jinak, než rozchodem jsem psal už tady. Půjčil mi ji autor projektu Škola gentlemanů.

“Co jsem dělal špatně?” říkám si. “Jak tedy lépe?”

Peter Casanova, autor a redaktor blogu FirstClass ve své knize shrnul téměř vše, co se vztahu mezi dvěma lidmi může týkat. Od vlastních hodnot, přes rozchod, samotu, nový vztah až po výchovu dětí.

Kniha je krásným manuálem pro vědomou práci na vlastním vztahu. Když říkám vlastním, myslím v prvé řadě k sobě samotnému. Teprve uvědoměním si sebe sama je možné budovat kvalitní vztah partnerský.

Už jenom pročíst si obsah dává člověku “návod na lásku”. Na tu pravou, zdravou, nepodmíněnou. Na lásku, kde je každý z partnerů samostatnou jednotkou a přitom plně respektuje toho druhého. Pomáhá mu v dobrém i ve zlém.

Kniha ukazuje i na ty falešné “milovníky”, energetické upíry, chameleony, kteří pro pozornost a vlastní naplnění udělají cokoliv. Abys mohl zjistit, jestli je v okolí nemáš, případně nejsi jedním z nich.

Khiha 250 zákonů lásky

Velice podrobný návod pro fungování se sebou samým i ve vztahu. Řada zákonů je krásně doplněna příklady ze skutečného života.

Hloubka, moudrost a nadhled, se kterým je kniha psána, prostupuje každou kapitolu.

Ať už jsou partnerské vztahy tvé téma nebo ne, doporučuji knihu přečíst už jenom pro inspiraci. Zjistíš, čemu se můžeš ve vztahu vyvarovat, na co si dát pozor nebo co naopak nezanedbat.

Pokud partnera nemáš a zatím jej hledáš, jak pracovat sám se sebou tak, abys pak našel toho opravdového prince či princeznu. Protože pokud chceš princeznu, jsi i ty tím princem?

Věřím, že si z výčtu knih vybereš tu, kterou potřebuješ zrovna teď. Klidně jenom pro inspiraci či pro pobavení.

Budu rád, když se v komentářích podělíš o ty, které čteš zrovna ty. Směle do toho!

 

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *