Moderní rituály udělají rok 2014 magickým.

Moderní magické rituály udělají rok 2014 magickým.

Na akci Jiřího Vokáče Čmolíka Magický rok 2014 bylo několik zajímavých hostů, kteří předvedli několik rituálů či vědomostí, které pomohou jej udělat bohatším. O některé z nich se s vámi podělím.

Moje účast na akci Magický rok vůbec nebyla plánovaná. Den před akcí mi zavolala kamarádka Míša, že z nějakého důvodu nemůže jít a takto jsem se vlastně o celé akci i dozvěděl.

Hned ze začátku po krátkém Jirkově úvodu jsme trochu zvýšili energii v sále korporátním bubnováním. Tyto techniky se používají v prostředí velkých firem (korporátů) k většímu sladění týmů, k práci s komfortní zónou a přesvědčeními („Tohle dělat nebudu, co si o mě budou myslet ostatní“) a samozřejmě „dobití baterek“. Kdo jste někdy bubnovali nebo si užívali poslechu bubnů, ať už při šamanských rituálech či na koncertech (u mě oblíbených Yamato či českých Jumping Drums), víte, o čem mluvím.

Dostali jsme perkuse (chrastítka, cinkátka), bubny nebo naladěné trubky a sledovali „dirigenta“ Jirku na pódiu, který udával rytmus, hlasitost, co bude hrát (jestli trubky, bubny, či perkuse) a zároveň jak. 1100 bubeníků v akci je opravdu silný zážitek a celý hotel se otřásal v základech.

Hned po této aktivitě nastoupil Shiva Shankar s meditací srdce. V prvé řadě nám připomněl rozdíl mezi východní a západní kulturou, ve vnímání štěstí. Ukázal, že na rozdíl od západní kultury, která hledá štěstí venku: v materiálních věcech – „Až budu mít nový dům, budu konečně šťastný“, v osobách „Když potkám toho správného partnera, budu opravdu šťastný“, ve výkonu „Když vybuduji úspěšnou firmu, napíšu knihu, vyhraji zlatou medaili… budu už šťastný“, východní ho hledá uvnitř.

Shiva Shankar a rituál posvěcení

Shiva Shankar a rituál posvěcení

Jednoduše šťastný a naplněný bych měl být tady a teď sám sebou. Tím, jaký jsem, jak se chovám, jak o sobě smýšlím. Jakmile si uvědomím, že mě nikdo jiný kromě mě samotného neudělá šťastným, přestanu hledat berličky vedoucí ke štěstí venku: ve věcech, partnerovi, přátelích, dětech, koníčcích, drogách, alkoholu… (dosaďte si sami, co si myslíte, že dělá šťastné vás). Tyto záležitosti, pak mohou být už jenom posilovačem vašeho pocitu štěstí (případně oslabovačem, jak jsme si psali zde).

Meditace srdce vycházela z jednoduché jogínské techniky, kdy jsme použili dech, vizualizaci a slabiku „om“, kterou jsme rozeznívali srdeční oblast. Já se díky této aktivitě, která netrvala ani 5 minut, krásně uklidnil a zpomalil.

Dalším z hostů byl Miroslav Bauer. Ten nám ukázal základy práce s kyvadlem. Vyrobili jsme si kyvadlo z velké kancelářské sponky a šňůrky. Že na kyvadlo a další šarlatánské techniky nevěříte? Já taky ne. Derren Brown ve své knize Magie a manipulace mysli mě v tom ještě utvrdil. Proto nám Miroslav jako první řekl, ať si prostě jenom dovolíme věřit. O ničem jiném že to není.

Po té, co jsme si vnitřně řekli, že věříme, že kyvadlo funguje, jsme si ho naladili.  Řekli jsme kyvadlu „Pohyb dopředu a dozadu je ano, doleva a doprava ne“ za současného pohybu kyvadlem. Pak jsme vyzkoušeli naladění na několika jednoduchých otázkách (zjistil jsem, že nejsem pes a moje jméno je Jan – obojí je pravda, jsem křtěný Petr, Jan). Jirka Čmolík nám ještě ukázal jak póly tužkové baterie mění otáčení kyvadla z točení po směru ručiček, proti směru.

Následně jsme takto testovali kyvadlem otázky, týkající se hojnosti a prosperity. Mám bloky v oblasti peněz? Věřím tomu, že peníze jsou dobré? Věřím, že je pro peníze nutné tvrdě pracovat? Věřím tomu, že práce nemůže být zábavou? Věřím, že mé bohatství může být nezávislé na mé práci? Otázek si už můžete vymyslet nespočetně.

Jak sami vidíte, kyvadlo nám sloužilo v tomto případě k vizualizaci našeho podvědomí. Kolikrát si říkáme „No jasně, jsem připravený mít spoustu peněz“, „Jsem připravený na vztah“, podvědomí ale našeptává „Když budeš bohatý, lidi ti budou závidět a nebudou tě mít rádi“ nebo „Zase ti zlomí srdce a nechá tě“ (dosaďte si dle svého). Pokud se tomu otevřeš a nesnažíš se nic ovlivnit, kyvadlo ti ukáže, jak to je. Pokud tedy přijmu, že sice bych na úrovni mysli peníze moc chtěl, ale moje přesvědčení mi to nedovolí, nezbývá mi, než se ho zbavit. Například podle postupů v článcích zde, případně tady.

Dalším klíčem k hojnosti je prostor, ve kterém trávíme čas, podnikáme, tvoříme, relaxujeme. K nastolení harmonie v tomto prostoru slouží čínské učení Feng Shui, které učí jak si jej uspořádat, a čím jej podpořit, aby v něm krásně plynula energie.

Zuzana Micháliková nám dala pár tipů na symboly, které do našeho života mohou přinést hojnost. Chcete posílit vědomí, že vám mohou peníze proudit z více zdrojů? Ne jenom ze zaměstnání? Dejte si do místnosti globus nebo mapu. Nejlepší je v podobě puzzle, kde věnujeme pozornost při jeho sestavování této představě.

Miska hojnosti, obsahující mince, kameny a symboly hojnosti (například loď hojnosti nebo roh hojnosti, můžete si tam dát Ganeshu nebo cokoliv, co vám hojnost připomíná) vám může hojnost pomáhat přitáhnout do života.

Symboly hojnosti

Stejně tak červené květiny ať už živé, řezané nebo na obrázku ve vchodu do bytu, budovy mohou hojnosti napomoci. Pod květináč nebo vázu můžete dát 3 mince (například padesátikoruny).

Pokud chcete, aby hojnost přirozeně plynula, podpořit přirozený koloběh hojnosti, spojené například s dáváním a přijímáním peněz, dejte si do bytu fontánku, difuzér nebo akvárium s proudící vodou.

Robert Breadon, NLP master nás provedl jednoduchou afirmační technikou. Co jsou afirmace? Pozitivní myšlenky, které pomáhají formovat vaše myšlení. Jeho technika se jmenovala „1000 afirmací“. Vysvětlil nám, že pokud přijímáme pochvalu zvenčí, tak vědomá mysl sice pochvalu příjme, podvědomá si řekne „To není pravda“ a informaci zahodí. Příklad „Jsi chytrý“, na vědomé úrovni ega, vědomé mysli jsem polichocen a řeknu „Děkuji“, podvědomá mysl nahodí „Maminka ti říkala, že jsi hloupý, takže to není pravda“.

Pokud ale tuto informaci ve stejné kvalitě řekneme 3 různými slovy, podvědomí nestačí všechna tři znegovat a minimálně jedno se usadí. Například „Jsi chytrý, inteligentní, moudrý“, „Jsi krásná, atraktivní, pěkná“.

Proč tisíc afirmací? Rob nám vysvětlil, že na jednu negativní informaci je potřeba tisíc pozitivních, aby ji vyčistily. Proto taky je velice jednoduché, se nechat stáhnou mezi negativisty a je dlouhá cesta za pozitivně naladěným životem.

Celé cvičení probíhalo tak, že se jedna skupinka byla přijímajících (větší) a další jim četla jednotlivé trojice afirmací. Afirmace tak působily jak na ty, co je četli, tak i na ty, co poslouchali (případně si je mohli opakovat). Tím, že jste slyšeli afirmace asi od dvou stovek lidí několikrát během krátké doby, rázem z nich bylo tisíc, respektive vzhledem k počtu lidí a opakování cca 10 000.

Jak si to celé udělat doma?  Své pomocí si jednotlivé afirmace nahraji například do mobilu (každý už má možnost nahrávání), udělám si relax a jenom si je poslouchám. Nebo si je můžu nechat někým předčítat. Důležitá je trojice synonym na jednu afirmaci (úspěšný, vlivný, mocný, zdravý, odolný v dobré kondici, energický, rázný, rozhodný).

Robert Breadon - rituál 1000 afirmací

Magdaléna Vokáčová nám řekla něco málo o transakční analýze. Vysvětlila nám, co je vnitřní dítě, rodič a dospělý. V její části jsme se věnovali právě svému vnitřnímu dítěti. Po jeho vybavení si jsme předali jeho energii osobě, která nám byla po dobu aktivity partnerem. Ten měl uchopenou energii zformovat do sochy a ta si měla říci, co potřebuje. Moje dítě bylo silné a nepotřebovalo nic. Pak jsme jej překvapovali a tančili. Bylo příjemné pozorovat ostatní lidi, jak vyjadřují své překvapení. Hráli jsme si i s naladěním, dynamikou a tancem. Tohle cvičení krásně pomáhalo sundávat masky a bourat „Se tu nebudu chovat jako blbec, co si o mě budou myslet“.

Shiva Shankar nám ve své druhé části ukázal několik technik pro práci s dechem, které pomáhaly pročistit mysl. První z nich byl ohnivý dech. Při tom jsme pohodlně seděli v tureckém sedu nebo klečeli (jak bylo komu příjemné). Nadechovali a vydechovali nosem. Při výdechu jsme prudce vytlačili vzduch stažením břicha. Nejprve pomalu, abychom si celý proces uvědomili, potom rychleji.

Shiva Shankar

Při výdechu jsme si vizualizovali, že z nás výdechem odchází vše špatné (stres, strach, stará přesvědčení, nemoci, špatná nálada, negativní myšlenky…) a s výdechem přichází pozitivní (radost, láska, hojnost, naplnění, zdraví, štěstí…). Tento dech se má provádět ráno třikrát série 25. nádechů a výdechů. Tento rituál nás má pročistit a energetizovat do dalšího dne. Cvičení nebylo doporučeno těhotným a menstruujícím ženám, kardiakům a lidem s plicním onemocněním.

Další jogínskou technikou byl lví řev. Už jeho samotná ukázka nás odbourala a rozesmála. Provádí se totiž na všech čtyřech. Jazyk se dá nahoru na patro a s očima v sloup se prudce vydechuje s hlasovým projevem podobným řvaní. Říkám podobným, protože si zkuste prudce vydechnout s jazykem za patře u toho křičet něco jako „rrrr!“. Tato technika má odbourat stres, a jak bylo vidět na všech smějících se účastnících včetně mě, skvěle funguje.

Pro fokusaci a soustředění jsme zase šilhali na špičku nosu s přimhouřenýma očima. K tomuto cvičení nám bylo řečeno, že je opravdu prastaré. Meditující Buddha se většinou zobrazuje s přivřenýma očima, šilhající na svůj nos.

Šilhající Budha

U rituálu s očima jsme ještě zůstali. Tentokrát jsme si natáhli ruku palcem nahoru jako při OK. Ruku jsme přibližovali směrem mezi oči za neustálého sledování palce. Oči jsme pak směřovali do místa na čele, kde ruka přistála. Toto cvičení má harmonizovat mozkové vlny a pročistit hlavu.

U obou cvičení mohou oči trochu bolet. Je to tím, že oči vykonávají pro nás nezvyklou činnost. Toto cvičení je praktické i pro procvičení očních svalů, které při delším praktikování může pomoci zlepšit zrak.

Vidíte, že žádný z rituálů nebyl něčím extra novým. Jejich výhoda je v časové nenáročnosti. Stačí se jenom otevřít novým věcem a přivést je do života. Každý si může vybrat, co z toho aplikuje ve svém životě. Fungovat bude všechno, čemu budete věřit. Samozřejmě, že pokud budu pouze praktikovat rituály a nebudu nic dělat, hojnost sama nepřijde. Vždy je potřeba jít jí naproti. Ale už tím, že jsem si pročistil hlavu mě, napadaly nové myšlenky. Udělejte si čas pro sebe. Čím více si uvědomíte svou hodnotu, své talenty, posílíte své sebevědomí, tím lépe je pak můžete uplatnit. A o to bohatší může být váš život.

Které z technik vás zaujaly? Co z článku jste využili? Jaké rituály máte vy, a fungují vám? Podělte se s námi v diskusi.

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.