Poslední přání (filmová inspirace)

Řada lidí si až těsně na sklonku života začíná uvědomovat, že si jej vůbec neužili. Až na smrtelné posteli je napadne, že si chtějí splnit ještě poslední přání. Pro řadu filmů se poslední přání stalo ústředním tématem. Tady jsou některé.

Na svých školeních nebo v kočování často pracuji s přání a cíli. Díky tomu, že znáš své přání či sny a plníš si je z mého pohledu děláš svůj život šťastným a naplněný. To je z mého pohledu jeho cílem.

Překvapilo mě, že 85% účastníků školení nezávisle na věku (věkové rozmezí 28-67 let) nemá žádné vlastní sny či přání, protože jim jejich život nalinkoval někdo jiný (dělají, “co se má” nebo aby se zavděčili okolí).

Celých 18% účastníků “si už všechna přání splnilo”. Na otázku o jaká přání se jednala většinou odpovídali:

  • dostudovat školu
  • najít si dobrou práci
  • najít si dobrého partnera
  • vychovat děti
  • mít pěkné bydlení

Ano, vypadá to, že “Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna” má řada lidí jako svou jedinou životní filozofii.

Pro některé starší účastníky (rozuměj rok či dva do důchodu) dotaz: “A jaké máte plány na důchod” byl šok, který v některých případech těžko rozdýchávali. Tak daleko nebyli schopni se svými přáními dohlédnout. Jedna účastnice (kolem 50) zjistila, že její poslední přání vlastně bylo vychovat děti a od té doby nic. Na otázku: “Jak jste si představovala zbytek života?” se rozplakala a odpověděla, že ji nikdy nenapadlo, že by si tam měla ještě něco přát.

Pro inspiraci jsem na školeních doporučoval řadu filmů, ve kterých poslední přání hraje svou roli. Tady jsou:

Klepání na nebeskou bránu

“Už jsi někdy byl u moře?” “Ne.” “Tak to bys měl zažít. V nebi se o ničem jiném nemluví.” Příběh dvou mužů s rakovinou, kteří se rozhodli splnit si své poslední sny. Jedním z nich je vidět moře. Příběh je pěknou souhrou “náhod” a osobitého řešení nenadálých situací. Vše je podkresleno černým humorem v Tarantinovském stylu.

Než si pro nás přijde

V nemocničním pokoji se potká arogantní miliardář Edward (skvěle zahraný Jackem Nicholsonem) a pohodový automechanik Carter (Morgan Freeman). Edward při budování svého impéria trochu pozapomněl budovat také vztahy. Žádné z manželství mu nevyšlo a nekomunikuje ani se svou dcerou. Carter naopak obětoval vše pro svou rodinu a vzdělání své dcery.

 

Po tom, co si Carter začně psát, co by si ještě chtěl dopřát (v originále se film jmenuje Bucket list – seznam přání) se Edward rozhodne, že si budou svá přání plnit spolu. Tím se začne cesta nejen plná nových zážitků a dobrodružství, ale i osobní proměny.

Poslední prázdniny

Ostýchavá kuchařka Georgie má svůj život přesně naplánovaný a rozhodně v něm nejsou žádné výstřelky či hýření.

Jakmile zjistí, že má před sebou pouhý měsíc života, vybere své peníze našetřené na důchod a vyrazí si užívat života do proslulých lázní v Karlových Varech. Tam potká kuchaře, který byl pro ní v životě velkým vzorem (Gérad Depardieu). Nádherný příběh o tom, jak si může člověk užívat života, když opravdu chce.

Nedotknutelní

Černocha Drisse právě propustili z vězení a jeho jediným přáním je dostat dávky a pokud možno nic nedělat. Jeho “sny” zboří bohatý aristrokrat Phillippe, který je kvadruplegig. Vybere si jej jako svého opatrovníka. Driss okouzlí svou bezprostředností, Phillipe zase ukáže, že jeho nepohyblivostí život zdaleka nekončí.

Jejich spolupráce se časem promění v přátelství, které promění životy obou. Phillipe ukáže Drissovi, že všechno je možné. Driss zase zboří svému příteli zajeté pořádky a koncepty. Humor, který protkává celý film je živelný a nakažlivý.

Než jsem tě poznala

 

Mladičkou Luis přijde o svou milovanou práci v bistru. Protože chce pomoci své rodině, chce vzít jakoukoliv práci jaká se namane. Její jediným životem je sebestředný partner a rodina, kterou pomáhá živit. Kvůli ní se vzdala i svého vzdělání.  Místo pečovatelky je dobře placené a zároveň nepožaduje žádnou extra kvalifikaci.

Will je sympatický mladík. Má za sebou úspěšnou kariéru a životní styl, který by mu leckdo mohl závidět. Windsurfing, paragliding, potápění v moři krásná přítelkyně… Vše je nádherné až do doby dokud jej nepřejede motorka. Pak ztratí veškerou chuť do života a stává se z něj arogantní morous.

První dny, kdy se Luis stará o Willa jsou pro ní peklem. Vše dělá jenom pro peníze a pro rodinu. V jednu chvíli se spřátelí. Luis se rozhodne Willovi ukázat, že život může být krásný. Nakonec si dají lekci navzájem. Film se mi líbil jednak kvůli roztomilé Luis, tak pro zajímavý příběh, který má jiný konec, než ty předchozí.

Líbí se mi, jak je možné podobnou myšlenku ztvárnit několika možnými způsoby. Ať už si vybereš kterýkoliv z filmů, myslím, že poznáš, o jakou jde.

Když budeš mít své sny a budeš si je plnit, budeš mít život šťastnější. Řada lidí na to zapomíná a místo svých snů, plní sny a přání jiných.

Plníš si své sny? Jaký další film s tématem plnění snů tě napadá?

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.