Jak překonat svůj strach?

Není to tak dávno, co jsem byl natolik pohlcen svými strachy, že jsem neviděl žádnou cestu ven. Nakonec jsem ty největší překonal a díky tomu se můj život stal šťastnějším a radostnějším. Co jsem udělal tak zázračného? Přečti si v článku nebo se podívej na video.

Je to pár měsíců, co jsem nevěděl, co ze životem. Utápěl jsem se v depresích, které jsem zaháněl většinou hyperaktivitou nebo útěkem do jiného světa. Dlouhou dobu mi pomáhaly Fénixovy slzy (výtažek z THC) překonat největší deprese a ukazoval mi řešení mých bezvýchodných situací.

Největší zlom přišel, když jsem zjistil, že má partnerka čeká dítě. “Cože? Dítě? To si nemůžu dovolit! Se všemi svými dluhy, vždyť vydělávám akorát, abych je splatil!”, běželo mi hlavou. Pár seků v mém podnikání mě dostalo na pomyslné dno a soud se zákazníkem mi sice dodal trochu sebevědomí, zároveň však udělal ještě větší vítr v mé kapse.

“A vůbec, jak takové dítě budu vychovávat, vždyť o tom nic nevím!”, našeptával mi ještě můj vnitřní hlas – šotek a sfiňopes (jak mu říká Peter Sasín). Věděl jsem na jednu stranu, že všechno se dá zvládnout a nějak vyřešit. Mé temné myšlenky však byly silnější. Po zkušenosti s jedním svým kolegou, který mi nezaplatil za má školení komunikačních dovedností dohodnou cenu a navíc mi trochu podryl v této oblasti sebevědomí jsem se bál dál školit.

Zkušenost s mým bývalým týmem, kdy si z mnou přivedených zákazníků udělali své zákazníky “protože přeci spolu nemáme žádnou dohodu” mě odradila od jakékoliv spolupráce s jinými lidmi na svých projektech. Vše, co dříve dělali mí kolegové jsem nakonec dělal sám (alespoň jsem se to naučil). Strach a nízké sebevědomí mi nedovolil si říci ani cenu, kterou jsem si bral za jejich služby. Natož nějakou svou vlastní  – rozumnou.

Žil jsem tedy “z ruky do huby”. Dluhy jsem splácel dalšími dluhy nebo jsem prostě čekal, až se ten, kterému jsem dlužil, ozve a pak mu teprve zaplatil.

Místo toho, abych pracoval na svých vlastních projektech či si budoval svou značku jsem své know-how a zkušenosti dával ostatním proti dobrému slovu či slibu odměny. Nevěda, že se svým slibům nedostojí.

Mé deprese dosahovaly až takové úrovně, že jsem neviděl jiné východisko, než si vzít život.

Naštěstí jsem v té době už nějakou dobu navštěvoval řečnický klub ToastMasters Professional. Zpětná vazba, na mé řeči a konání mi dodávala sebevědomí. Potkal díky nim velké množství lidí, kteří mě nakopávali k aktivitě. K řečem, soutěžím, moderování. Pomáhal jsem jim s marketingem a dokonce spoluvytvořil webové stránky. Zpět jsem dostával vděčnost, pozitivní zpětnou vazbu a doporučení, co dělat dál, abych byl ještě lepší.

Jako řečník v akci

Jako řečník v akci foto: Martina Měkutová

Pak přišel zlom. Ceremoniál s ayuhascou. Před ním samotným jsem měl takový strach, co se vlastně všechno bude se mnou dít, že jsem celý ten čas před tím prozvracel. Tam mi přišla vize, co mám dělat dál. S kým se spojit, koho poslouchat, co udělat. A hlavně úplně jasné: “KONEJ!”. Nebyl čas na výmluvy. Po ceremoniálu jsem začal dělat vše, čeho jsem se bál.

Našel jsem si nové kolegy a s nimi vybudoval tým pro tvorbu kampaní. Přijal jsem výzvu moderátora na placené akci (znovu před téměř stovkou lidí a za peníze). Začala přicházet jedna zakázka za druhou. Vždy, když jsem nevěděl, co udělat dál, zeptal jsem se některého zkušenějšího kolegy. Můj právník se stal mým podnikatelským mentorem. Učil mě správnému vztahu k penězům. Jak se je nebát vydávat a jak je s radostí přijímat. Taky si říkat svou cenu. Dělat dohody a ty nejen dodržovat, zároveň taky vymáhat jejich dodržení po protistraně.

Mé tipy jak překonat svůj strach jsou docela jednoduché

  1. Začni dělat věci, ze kterých máš strach

  2. Pokud nevíš, jak na to, zeptej se někoho, kdo už to samé udělal a má v tom výsledky. Najdi si mentora.

  3. Obklop se lidmi, kteří tě podpoří.

Jednoduché co? Nejdůležitější je vždy udělat první krok. Ano, já sám mám před sebou spoustu strachů, které ještě musím překonat. Vím už jak na ně a každý další překonaný strach zvyšuje mé sebevědomí. A není důležité, jestli to, co se po překonání strachu stalo bylo “pozitivní” nebo ne. Důležité je, že jsem vykročil.

Sepiš si věci, které máš strach udělat. Vedle toho si napiš, co by mohl být ten první krok. Ten udělej HNED! Na nic nečekej. “Zítra” je jenom další výmluva.

Poděl se v komentářích, jak se ti povedlo překonat své strachy.

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.