Spirála štěstí, úspěchu, hojnosti

“Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu”

Henry Ford.

Co je tím myšleno? Jak to souvisí se spirálou hojnosti? Na to se podíváme níže.

Se spirálou hojnosti/úspěchu/štěstí jsem se setkal několikrát po sobě z různých zdrojů. Ať už to byl koučovací výcvik u Lucie Kolaříkové, tréning Energy Streaming leadershipu Jarmily Barešové, Objav svoju silu Andyho Hoštáka, knihy a videa Tonyho Robbinse nebo Škola návyků Pavla Říhy.

Začneme spirálou neúspěchu, kterou se řídí životy těch, kteří ti při jakémkoliv tvém novém nápadu na business říkají “To nedáš. Podívej se, já jsem to nedal…” a vyjmenují ještě stovku dalších neúspěšných lidí.

Tak obvykle fungují při rozhodnutí, jít do něčeho nového lidé ve spirále neúspěchu. Ukázka na novoročním předsevzetí. “Zhubnu”

To stejně nedám, ale zkusím to >> malá nebo žádná akce >> žádný výsledek >> jsem říkal, že to nedám. Neúspěch zaručen. Výsledkem je nízké sebevědomí a do každé další akce jdu “aby se neřeklo”, pokud vůbec.

Pavel Říha - spirála neúspěchu

Pavel Říha, Škola návyků živě

Jak tedy jinak, aby to plodilo úspěch?

Nastavím si stejný cíl, jsem ale pevně přesvědčen o tom, že ho dosáhnu. Třeba jako Alan Rickman, představitel Severuse Snapa. Ten dostal svou první velkou filmovou roli v 46 letech (Smrtonosná past). Nebo Thomas Alva Edison, o kterém se traduje, že po 10.000 pokusech přišel na to, jak vytvořit žárovku. Každý z nich si byl jistý svým snem či cílem, proto ve svém konání vytrval. Desítky podobných příběhů jsou například v knihách Napoleona Hilla, o jedné z nich jsem psal zde.

S vysokým přesvědčením se pojí velká akce. Ta, pokud na ni soustředím veškerou pozornost, vytvoří skvělý výsledek. V našem případě je to štíhlé tělo způsobené správnou životosprávou a cvičením.

Andrew Carnegie díky svému soustředění na cíl vybudoval v 90. letech 19. století v té době největší a nejziskovější podnik na světě – Carnegie Steel Company.

I když pro příklady nemusím chodit do vzdálené minulosti. Facebook věřím že znáš. Podívej se na příběh Marka Zuckenberga ve filmu “Social Network”.

Každá akce, spojená s něčím novým (u mě to byla třeba práce v novém oboru, skok padákem nebo v poslední době natáčení videí…). Abys mohl dělat něco nového, musíš opustit svou komfortní zónu. Proč je dobré z ní vyjít jsem psal už zde. V případě hubnutí třeba tak, že si už nedáš oblíbený dezert po jídle nebo některé potraviny úplně vynecháš. Pak stane se tvá nová aktivita/návyk/zkušenost součástí tvé komfortní zóny a ty si ji o ni rozšíříš.

S tím, jak se bude zvětšovat tvá komfortní zóna bude pro tebe mnohem jednodušší jít do každé nové aktivity. Zároveň budeš poznávat spoustu věcí, které bys ještě mohl otestovat, vyzkoušet, změnit… Nové koníčky, zážitky, přátelství, ale třeba i nové možnosti výdělku.

Jakmile dosáhneš kýženého výsledku nebo je tvůj výsledek nad očekávání, zažiješ pocit úspěchu. Doporučuji jej pořádně oslavit. Ať si jej pamatuješ.

Jakmile pak jdeš do další akce (další výzva), po tomto prvním úspěchu už další úspěch je téměř jistotou. Tvoje přesvědčení je už posílené předchozím úspěchem a je o to vyšší. Je možné říci, že jde absolutní jistotou. Uděláš další akci, která je opět úspěšná. Ta posílí tvé sebevědomí, pocit neporazitelnosti, dalšího úspěchu a takto půjdeš z úspěchu do úspěchu.

Spirála úspěchu

Vypadá to jednoduše co? Až se tomu nechce věřit. Ano, přesně tak to ale je. Teď si říkáš, že pěkně kecám. Protože taky určitě nemám jeden úspěch za druhým. A možná tě překvapím. Když nastartuješ spirálu úspěchu, tak jsou pak před tebou větší a větší výzvy.

Největším neúspěchem není, když se ti něco nepodaří nebo se nevydaří tak, jak jsi očekával. Ale když se vzdáš po tom, co ses už jednou rozhodl do toho jít.

Pokud se pro něco opravdu rozhodneš, máš silnou vizi a jasný cíl, vesmír (Bůh, matka příroda… říkej si tomu jak chceš) tě opravdu na začátku otestuje, jestli to myslíš opravdu vážně. Můžeš mít pocit neúspěchu. Někdy stačí jenom vytrvat nebo se podívat, jestli k tvému cíli nevede jiná cesta.

Aby tě malé klopýtnutí nesvedlo z cesty, zapisuj si své úspěchy. Udělej si svou nástěnku úspěchů nebo deník úspěchů. V dobách, které pro tebe jsou testem se k nim vrať. Podívej se, co už jsi dokázal. Kde už jsi. Můžou se ti sem hodit třeba právě fotky z oslav každého z tvých úspěchů. O to větší důvod slavit 🙂

Jak krásně říká Jarmila Barešová v jedné ze svých meditací “Celý vesmír se teď spiknul, aby ti pomohl”. Přesně to se stane, jakmile máš silné přesvědčení o svém úspěchu. Do cesty ti budou přicházet lidé, kteří tě budou v tvém cíli podporovat. V našem případě “náhodou” tvoje kamarádka/kamarád chce hubnout taky. Náhodou potkáš výživovou mentorku, náhodou narazíš na skvělý tréning nebo cvičení, které tě baví a naplňuje.

Pokud nikoho takového “náhodou” nepotkáváš, asi se pohybuješ pořád mezi stejnými lidmi. Jsou to nejspíš ti, co tě ve všem podporují způsobem “To nedáš”.

Komfortní zóna

Chceš zhubnout? Potkávej se s lidmi, co chtějí to samé nebo už se jim to povedlo. Chceš mít více peněz? Bav se s lidmi, kteří už zbohatli (a nebylo to výhrou v loterii nebo dědictvím :)). Skvělou inspirací je v tom směru časopis First Class.

Pocit štěstí, úspěchu, hojnosti a naplnění můžeš zažívat donekonečna. Hloupost? Ne. Žádná situace není taková, jakou se jeví. Je taková, jak se k ní postavíš. O tom jsem psal už zde.

To, že jeden úspěch střídá jiný je právě ta spirála úspěchu. Jak to celé souvisí s citátem na začátku?

Pokud si řekneš, že uspěješ, stane se tak. Pokud si naopak řekneš, že to zkusíš (=předpokládáš, že stejně selžeš, budeš neúspěšný) většinou se tak taky stane. V koučování jsme tomu říkali samonaplňující se přesvědčení. Ať je jakékoliv, vždy se ti naplní.

Vše krásně shrnuje Tony Robbins s rozhovoru se svými přáteli ve videu.

Dost už tlachání a šup do akce. Co sis řekl, že nikdy nedokážeš a proto jsi to nikdy nezkusil?

Jakou máš ty sám zkušenost s úspěchy?

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *