Štěstí v rovnici podruhé – pozitivní faktory

To, že existuje rovnice štěstí, jsme si řekli už v minulém článku. Vyjmenovali jsme si několik negativních faktorů, kterých se vyvarovat. Jaké jsou tedy ty pozitivní? Vyberu pro vás ty v knize nejvíce hodnocené.

Dobrý pocit

S dobrým pocitem jsou spojeny pozitivní emoce, jako jsou radost, nadšení, spokojenost, zájem. Dostaly celých 5 bodů z pěti možných. Pozitivní emoce rozšiřují záběr pozornosti (na rozdíl od negativních) a současně zvětšují nabídku tělesných, sociálních a intelektových možností. Lidé s dobrou náladou jednoduše přitahují jiné lidi a jako by byli předurčeni k úspěchu. Pěkným příkladem je tohle video s Australskou běžkyní.

Pozitivní emoce dokáží napravovat účinky negativních, podporují odolnost a schopnost vyrovnat se se stresem. Je dokonce vědecky dokázáno, že lidem, sledujícím horrory, thrillery, zprávy v novinách a televizi se zkracuje DNA. Vypadávají sekvence kódu a tím degradují nejen psychicky, ale intelektuálně a fyzicky. Naopak sledováním komedií a dobrých zpráv se DNA prodlužuje a opravuje a člověk může dosahovat nejen psychických ale i fyzických změn. Řada lidí vyživených pozitivními emocemi vypadá mladší, než jejich vrstevníci.

Optimismus

Optimisté se umí mnohem lépe poučit z negativních událostí a vytrvaleji řeší náročné úkoly, protože věří, že vše lze nějak zvládnout. Neznamená to ale, že by koukali na svět přes růžové brýle a byli to takzvaní „sluníčkoví lidé“. Díky svému nadhledu mají mnohem realističtější pohled na svět. Optimisté mnohem lépe reagují na varování těla a více dbají na své zdraví a zdravý životní styl. Optimismus byl také ohodnocen číslem 5.

štěstí

I takto se může projevovat štěstí – kolegové z Firmy 2.0

Vděčnost

„Uléhejte s vděčností“ byl jeden z bodů předchozího článku. Projev vděčnosti za něco nebo někoho je jeden z nejefektivnějších způsobů zvyšování štěstí. Proto jí taky náleží 5 bodů. Dříve jsem začínal školení zaměstnanců firem tak, že si napsali, za co jsou vděční za poslední týden. Pomohlo to vytáhnout je z často negativní nálady, která je bohužel u většiny populace běžná. Podobným způsobem se v jednom z ústavů v rámci výzkumu léčili lidé z těžkých depresí. Psali si každé ráno 30 věcí, za které jsou v životě vděční a každý večer 30 věcí, za které jsou vděční ten den. Úspěšnost léčby byla téměř stoprocentní. Píšete si i vy každý den své vděčnosti?

Pracovat ve flow

Viděli jste někdy malé děti, jak jsou zabrané do hry natolik, že nevnímají čas, okolí ani okolnosti? Tak přesně to je flow. Česky je to sice proud, ale nikdy jsem tento výraz neslyšel nikoho takto překládat.

Je to stav, kdy vše plyne a děje se úplně automaticky. Při psaní vás napadají ta správná slova a formulace. Při tvorbě přesně víte, co máte kdy udělat. Hudebníci, sportovci, vědci, kreativci, lektoři… všichni, kteří se dostanou do flow, podávají automaticky nejlepší výsledky. Činnost je nevyčerpává, ale kolikrát dobíjí. Proto má i činnost ve flow svých 5 bodů a je jednou z cest ke štěstí a naplněnému životu.

Jak se dostat do flow?

Přesně si vymezte prostor a čas na svou činnost. Nenechte se ničím rozptylovat, rušit. Specifikujte si, co bude její náplní. Jaký bude očekávaný cíl. Většinou se do flow, dostáváte v činnostech, které vás přirozeně baví. Díky eliminování vnějších vlivů vám takto půjdou i náročnější činnosti. Flow nemá 5 bodů hodnocení jen tak, pro nic, za nic. Odmění se vám splněnými úkoly, naplněnými cíli.

Spousta tvůrců, aby měli svůj klid, se úplně odpojí od vnějšího světa tak, že odjedou někam, kde je nikdo nemůže rušit, vypnou telefon, email, internet. Že si to nemůžete dovolit se takhle odříznout? A už jste to někdy zkusili? 🙂

Tancování

Tancování sice má „pouze“ 3 body, je to ale moje srdcová záležitost. Kromě toho, že se hýbete, což samo o sobě produkuje endorfiny, pomáhá se socializovat a zvláště párový tanec dokáže zvedat sebevědomí. U párových tanců (standard, latina) navíc pomáhá dělat z mužů muže, z žen ženy. Jak? Úlohou muže v tanci je vést. To je typický mužský princip. Žena má za úkol odevzdat se, zářit a užívat si.

Navíc je tanec docela fyzicky náročný, takže kromě toho, že pomáhá zhubnout přebytečná kila, zvětšuje i kapacitu plic, a posiluje srdce.

Tady jsou mí oblíbení lektoři v akci.

Úsměv, smích

V knize jsou tyto faktory zvlášť, každý za 4 body. Takže pokud se celý den usmíváte a pak se ještě navíc umíte od srdce zasmát, ve své rovnici štěstí si můžete připsat na plusovou stranu celých 8 bodů.

Že vám zrovna není do smíchu? Vědci zjistili, že mozek následuje tělo a dá se tím způsobem jednoduše „oblbnout“. Pokud budete mít někdy špatnou náladu, vezměte si tužku nebo 2 prsty a strčte si je do úst jako byste je chtěli od ucha k uchu skousnout. Takto držte minimálně 3 minuty. Mozek si řekne „On se něčemu směje“ a vyplaví endorfiny.

Užívání si

Dokážete si vychutnat jídlo, tanec, hudbu, koníček, sport, film, procházku nebo i svou práci? Dokážete si všechno do sytosti užít? V tom případě si připište 5 bodů do svého štěstí. Jakmile dokážeme každý okamžik pozitivně ocenit, podněcuje to k vyhledávání a vykonávání dalších.

Při jejich vyhodnocování používejte spíš smysly než analytické myšlení. Prostě být tady a teď. Krásně je to znázorněno v ukázce z filmu „Pokojný bojovník

Kvalitní sex

Asi vás nepřekvapí, že kvalitní sex má celých 5 bodů. Sex podporuje činnost dýchacího, oběhového a kardiovaskulárního systému, rozvíjí sílu, svalový tonus a pružnost. Co teprve orgasmus. O jeho pozitivním prospěchu u žen se můžete dočíst například tady. Vědci zjistili, že není důležitý počet sexuálních partnerů. Naopak zjistili, že muži i ženy jsou šťastnější, pokud mají během 12 měsíců sex s jedním partnerem.

Jaké jsou další faktory štěstí?

  • Láska 5 bodů
  • Přátelé 5 bodů
  • Pomáhání ostatním 5 bodů
  • Cíle 5 bodů
  • Meditace 5 bodů
  • Hodnoty v souladu s činy 5 bodů
  • Koníčky 4 body
  • Osobní růst 3 body

Věřím, že si dokážete vybrat ty hodnoty, které pomohou vyvážit vaši emoční rovnici do plusu. V knize jich najdete mnohem více. Jsem rád, že na sobě pracujete už jenom čtením tohoto článku :).

Petr Popek

Petr Popek

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *