Víš, že se ti plní sny a přání?

Když si něco přeješ nebo o něčem sníš, tak se ti to kolikrát plní. Jenom o tom nevíš, protože tvá pozornost je jinde. Tady je několik příběhů a tipů, jak na to.

Sedím u počítače, přemýšlím, co budu dělat. Ranní konzultace je za mnou, zacvičil jsem si, udělal si dobré jídlo. Další konzultaci mám až večer, potom tanec. Na e-maily, kterými jsem poptával informace k další zakázce, žádná odpověď, takže “není co dělat”.

V tom mi sklouzly oči na papír, který jsem si vyplňoval při svém stanovování hodnot a cílů. Zdraví, přátelství, čas pro sebe, inspirace, autenticita… v hodnotách. Napsat knihu, vytvořit podklady na seminář s tématem komunikace, scénáře pro videa pro Školu gentlemanů… v cílech na straně druhé. Došlo mi to. Zasekl jsem se ve svém vlastním krysím závodě. Věnuji se plnění snů jiných a zapomněl jsem na sebe.

“Každý den udělat jeden krok, abych se přiblížil ke svému cíli,” řekl jsem si. Ano, přečetl jsem další knihu o komunikaci. Tvořit – to je to, co je potřeba.

Další příběh – tentokrát z jiného soudku i života. Obchod s obuví, krásná žena u pokladny. Kamarád se na ní usměje, ona úsměv opětuje. To je ta pravá, bleskne mu hlavou. Opět letmý pohled, úsměv, opětovaný úsměv, hodila si vlasy za ucho a… “Bude to 3.650 Kč, paní, přejete si tašku?”

“Měl bych ji oslovit,” říká si v duchu kamarád. “Mám Vaše číslo bot, pane, můžete si je zkusit…” vytrhne prodavačka kamaráda z rozjímání. Dáma u pokladny vytahuje kartu, platí, otáčí se za kamarádem. Ten si zkouší botu a má pozornost jinde. I přesto se dáma usměje jeho směrem, pohodí zlatými vlasy a vyrazí.

“Teď tu stála, kde je? Zaplatila a odešla… Měl jsem ji oslovit…” Minulý týden jsem si dával dohromady přání, jak má vypadat má ideální partnerka a většinu toho splňovala. “Třeba ji ještě potkám…” Nepotkal.

Přání se ti někdy plní dříve, než si myslíš. Někdy přesně tak, jak sis přál, někdy úplně jinak, než jsi čekal. Záleží na tom, jak jsi ho formuloval a na co jsi připravený.

Já si přál více času na své projekty. Když jsem ho měl, tak jsem si na své projekty nevzpomněl. Nebýt papíru na stole, možná bych teď místo článku hledal nějakého člověka, kterému bych mohl s něčím pomoci.

Kamarád si přál potkat partnerku svých snů. Všimni si, že kdyby si to přál přesně takto, tak se mu přání splnilo do puntíku.

Další kamarád si přál milion korun. Bylo to na semináři, kde jsme se učili definovat si svá přání a záměry. Poučen slovy lektora zadefinoval své přání přesněji. “Přeji si mít milion korun. Fyzicky jej vlastnit, držet jej v ruce.” Pár dní na to jde s kolegy na exkurzi do ČNB. Na konci exkurze dostane každý malou slisovanou krychličku papíru. “Co to je?” ptá se průvodce. “Těžítko, milion korun skartovaných.” Přání splněno.

Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. O jednom svém splněném přání jsem psal zde, další se mi plní každý den. Dávám si proto bedlivý pozor na to, co si přeji.

Co si z toho můžeš vzít pro sebe?

Přání

Přeji si a přání se splní… zdroj: Pixbay

1) Definuj jasně svoje přání

Napiš si (nebo klidně namaluj), co přesně chceš. Část těchto technik jsem už popsal zde. Když si přání napíšeš, jednak už ho zhmotníš pro svou vědomou mysl, zároveň si sám vyjasníš a definuješ, co vlastně chceš. Kolikrát, když nad svým přáním přemýšlíš, tak ani nevíš, co za tím vlastně konkrétně je. Napiš, jak se cítíš, když se ti to přání splní. Co to přinese tobě nebo tvému okolí. Zeptej se sám sebe, proč zrovna ty si přeješ zrovna tohle. Je to opravdu tvé přání?

Dobré je své přání někomu říci. Pomůže ti to je přesně popsat. Vyber si pro to nějakou pozitivně naladěnou osobu, která ti pomůže přání třeba ještě více rozvinout a specifikovat. Dát mu jasnější obraz, kontury. Přidej do něj pocity. Jaké to bude, když se mi tohle splní? Jak se budu cítit? Co mi to přinese? Co je vlastně tím důvodem, proč si přeji zrovna tohle?

Kamarádka mi říkala pěkný příběh. Studenta šestého ročníku lékařské fakulty se zeptají během Jobs Day, čím by chtěl být. “Zahradníkem,” zazní sálem odpověď. Udivený tázající se ptá na důvod. “Lidé nechtějí pečovat o své zdraví, takže nemá cenu je léčit. Školu studuji jenom kvůli rodičům.” Není náhodou tvé přání tento případ?

Jako příklad vezmu své přání:

Přeji si napsat knihu (vidíš, že si to přání můžu splnit jenom já sám? :)), která pomůže lidem zlepšit jejich vztahy, komunikaci, přístup k životu a jim samotným. Přeji si, aby se sama prodávala po tisících kusech, byla překládaná do mnoha jazyků. Lidé ji milují, protože v každé kapitole nachází něco, co jim pomáhá měnit opakované chyby, ukáže jiný pohled na svět nebo úplně něco nového, co ani nevěděli, že ve svém životě mohou mít. Stovky děkovných e-mailů, dopisů a zpráv si čtu každý den. Raduji se z každého z nich.

V případě, že své přání nemáš jasně definované, může se ti stát to, co kolegovi s milionem. Chceš mít více peněz? Našel jsi korunu na zemi? Máš více peněz. Přání splněno.

2) Sleduj signály, zpětnou vazbu

Když vyšlu nějaké přání a má se mi splnit, tak to cítím. Celé mé tělo najednou ožije, pokaždé, když si na něj vzpomenu. Kudy chodím, přemýšlím, jak jej naplnit.

Do toho vidím, jak se v mém životě začínají dít “náhody”. Někdo tomu říká “synchronicity” – zdánlivě náhodné jevy či události související s přáním. V mém případě několik přátel zrovna v tu dobu knihu píše, dokončilo nebo prodává. Na facebooku někdo hodil odkaz na knihu Jak napsat a vydat bestseller. Na autogramiádě mého přítele začala vyprávět spoluautorka, co potřebovala pro to, aby knihu napsala za 14 dní. Obchodní partner zrovna dopisuje knihu a zařizuje její tisk a distribuci.

Prostě dostávám všechno k tomu, abych mohl knihu napsat a navíc úspěšně prodat. Teď je jenom na mě, jak s tím vším naložím. Můžu dál otálet a říkat si “nemám o čem psát”. Nebo jednoduše si sednout, říci si “mám toho tolik k napsání”, začít studovat vše, co mi do cesty přišlo, a prostě knihu napsat.

Signály mohou být i pocity, které při vykonávání po cestě za svým cílem máš. Měl by ses po cestě cítit jako v cíli. Zažíváš radost? Nadšení z každého dalšího kroku? Jdeš správně. Je to jedna bolest za druhou? Stojí tě naplňování tvého snu moc přemáhání? Podívej se znovu, jestli je to opravdu TVŮJ sen. Co je důvodem si právě tento sen splnit. Neplníš náhodou sen někoho jiného.

Nikdy nepřestávej snít

Nikdy nepřestávej snít… zdroj: Pixbay

3) Podívej se, jestli je tvé přání v souladu s tvými přesvědčeními

Přeješ si krásnou ženu, která by tě provázela zbytkem života a tvé podvědomí ti říká “co když to bude stejná mrcha jako XY”. Nebo je tvým přáním sportovní auto, ale v podvědomí máš “lidé ti ho budou závidět a ještě ti ho někdo ukradne”. Co si myslíš, že se stane? Získáš to, co si přeješ? O práci s přesvědčeními – konkrétně o penězích jsem psal zde. Přesvědčení jsou silný protivník tvých snů a přání. Dokud se jich nezbavíš, budou tvá přání dál jenom na papíře nebo ve snu. Několik technik jsem popsal v článku zde.

4) Zjisti, jestli je tvé přání v souladu s tvými hodnotami

Jedna klientka si přála mít štíhlou a přitažlivou postavu, aby si jednodušeji našla muže. Byla lehce obézní. Když jsme dávali pomocí jednoduchého cvičení dohromady její hodnoty, vyšlo jí zdraví a s ním související vzhled až někde na posledním místě. Před tím byla rodina, práce, přátelé. Myslíte si, že se její postava změnila jako mávnutím kouzelného proutku? Ne. Nadšeně vyprávěla na jedné ze schůzek, jak se jí změnil vztah s dcerou, se kterou jsou teď jako dvě kamarádky. Jak udělala velkou oslavu narozenin pro své přátele.

Ano, začala číst doporučenou knihu o změně stravování. “Je to ale hodně stran a čtení mě moc nebaví,” namítla. “Stačí jenom vyhodit ze stravy cukry a obiloviny pro začátek. Celá knížka je jenom o tom proč,” reagoval jsem. Jednoduše priority jejího života byly v souladu s jejími aktuálními (!!!) hodnotami.

Ano, správně jsi pochopil. Tvé hodnoty se mohou měnit. Takový jednoduchý příklad. Máš hodnoty: láska, přátelství, mír… Do tvého domu se vloupá zloděj a zaútočí na tvou rodinu. Láskyplně jej obejmeš, přátelsky spolu pohovoříte a pak jej mírumilovně vyprovodíš? Nebo vezmeš první věc, co je po ruce, a budeš bránit svou rodinu a majetek? To trochu extrémní příklad.

Cesta za sny

Najdi cestu za svými sny.., Zdroj: Pixbay

Trochu z jiného soudku. Tvé hodnoty jsou třeba svoboda, hojnost a pomoc lidem. Máš po nehodě a jsi upoután na lůžku. Budou tvé hodnoty stejné?

Proto si jednoduše urči své hodnoty třeba tak, že si je vypíšeš. Zvaž, jestli to jsou opravdu tvé hodnoty. Jestli je nepíšeš “protože by to tak mělo být”. Buď upřímný hlavně sám k sobě.

Zároveň si řekni, co která hodnota pro tebe znamená. Já mám jako jednu ze svých hodnot autenticitu. S tou poměřuji, když mi někdo říká, co se má nebo nemá dělat. Jaké jsou normy, pravidla. Říkám si: “Jak se budu cítit, když se tím budu řídit? Chci to vlastně zkoušet?” Jakmile to vyzkouším a necítím se v tom dobře, svazuje mě to, omezuje, tak to prostě opustím a nechám jiným.

Úžasný film o hodnotách a o tom jak se mohou během života měnit je Proměna Dr. Wayne W. Dyera.

“Přej si a bude ti dáno,” píše se v bibli. Není tam “Přej si a možná dostaneš.” ani “Přeji si a dostaneš když…”

Takže základ je stejně – přát si 🙂

Jak pracuješ se svými přáními a jak se ti plní? Poděl se v komentářích.

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře
  1. Zuzka napsal:

    Krásný článek, připomíná mi mé přání cca před sedmi lety, přála jsem si miminko, mít dítě. A co se nestalo otěhotněla moje sestra a tady příběh trochu zkrátím dnes dítě co porodila vychovávám já a říká mi mami.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.