Všecko je skvělé! Filmy pro inspiraci

Za poslední dobu jsem viděl pár filmů, které mě pobavily, donutily zamyslet se, případně obojí. Podělím se o ně s tebou. Třeba se budou taky líbit.

Yes man!

Začnu už téměř ohranou klasikou, kterou dle mého viděl snad každý a buď jej miluje (kvůli třeba kvůli jeho hloubce i přes ztřeštěné scény) nebo nenávidí (právě pro ty ztřeštěné scény a Jimma Careyho).

Příběh je jednoduchý. Carl je čerstvě po rozvodu, dělá práci, která je neperspektivní a veškerý svůj čas tráví u televize. Jakékoliv výzvy k akci odmítá jednoduchým ne (tady si říkáš možná: “Kéž bych uměl některým lidem říkat ne.”). Vše se změní v době, kdy náááhodou navšítí seminář, kde jej guru naučí na všechno říkat ANO. Carl od té doby nic neodmítne: Učí se hrát na kytaru, korejsky, lítat… Na vše říká ANO téměř slepě. Navíc žije v přesvědčení, že kdykoliv řekne ne, tak se mu něco zlého stane (které je tu od toho, aby se vždy naplnilo).

Díky jeho ANO je občas zneužíván kamarády, zároveň se mu začne záhadným způsobem dařit a jeho život je pestřejší. “Fajn, kde máš tu hloubku…” říkáš si? Spousta lidí říká ne na každou změnu v životě, životní výzvu. Je ve svém kruhu bezpečí, bublině, krabici (říkej si tomu jak chceš), kterému se říká komfortní zóna.

Z jejich pohodlí (jisté práce, která nebaví, místa u televize, nefunkčního vztahu) odejít chce. Bojí se změny. Změna je růst, to jsem psal už zde. Když se na to podíváš tímto pohledem, už to není jenom plytká komedie. Stejně tak vyústění příběhu souvisí s pátou dohodou “Buďte skeptičtí, ale naslouchejte”. Rozuměj: poslouchej, co ti říkají, ale přeber dle svého, jestli je to pro tebe nebo ne. Mimochodem Pátou dohodu, stejně jako 4 předchozí doporučuji 🙂

Walter Mitty a jeho tajný život

Walter Mitty je nesmělý snílek. Hned v úvodu filmu chce poslat své spolupracovnici smajlíka na online seznamce (obdoba FB šťouchnutí) a zjistí, že nemůže. Nemá vyplněný profil o zážitky, koníčky a spoustu dalšího. Pracuje jako fotoeditor v časopisu Life a v jeho světě kromě třídění fotek nic moc zajímavého není.

Tento malý nedostatek si kompenzuje chvilkami snění, kdy se pohybuje ve svém hrdinském světě: zachraňuje psíky z hořících budouv, po návratu z polární výpravy líbá svou kolegyni…

Vše se změní, když zjistí, že jedna z fotografií jeho oblíbeného fotografa zmizí. Walter se rozhodne ji najít a získat přímo od něj. Slavný fotograf O´Connel je pravým opakem Waltera – neohrožený, akční. Jakmile se vydá na cestu, jeho svět snů se stává realitou. Jak to celé dopadne? Podívejte se sami. V čem se snímek líbil mě? Tím, že Walter dokázal překročit svůj stín, když si šel za svým cílem. Jak dokázal rychle a originálně řešit zdánlivě neřešitelné situace. Všechny ztřeštěné příhody, které se mu staly.

Kdy to vyfotíš? Někdy nefotím. Když se mi líbí nějaká chvíle a zaujme mě osobně, nechci ji rušit přístrojem. Chci jen zůstat v ní. Tady a teď.

Lego příběh 

Film, který byl natočený, aby vrátil popularitu LEGO stavebnici.”  – stojí v mnohých recenzích. Ať si. Já v něm viděl příběh tuctového dělníka, který nebyl absolutně ničím vyjímečný. Žil životem přesně nalinkovaným podle příručky a nikdy nevybočoval z řady. Byl na to i hrdý. Vždy se řídil pravidly. Zpíval si “Všechno je skvělé” (i když u nás by si asi zpíval “Všechno stojí za ho…”:) – proslulý český negativismus).

Náááhodou našel “kousek odporu” a díky tomu jej všichni považovali za Vyjiměčného. Spolu s Batmanem, Jednokočkou, Wildstyle a dalšími mistry staviteli měl zachránit svět před zlým Lordem Businessem. Ten byl nepřítelem chaosu a chtěl svět změnit pomocí své zbraně Kregl.

Fajn pohádka pro děti říkaš si a dál? Ve filmu bylo jedno skryté moudro za druhým. “Mistři stavitelé tráví dlouhé roky tréningem, aby vyprázdnili mysl tak, aby se dopracovali k muži nahoře” může být paralelou k meditaci vedoucí k osvícení. “Začneme tréningem mistrů stavitelů – 1. věř svým instinktům”… “Neřeš to, co dělají ostatní kolem tebe. Musíš najít, co je vyjímečné na tobě”. Film se otře i o přehnané pozitivisty, potlačující svou autenticitu (Unikočka), rozpolcené osobnosti (policista)…

Vidím lidi, kteří se navzájem inspirují. I tebou. Vezmou něco, co jsi postavil, a udělají z toho něco nového.

Dáváš dohromady úžasné věcí, jsi vyjímečný, stejně tak já… Pořád můžeš všechno změnit.

Na konci má celá 3D lego taškařice ještě jeden lidský rozměr. Jaký? Podívej se sám.

Dálnice 60 

Většina národů světa má své tvory, kteří jim plní přání. V Asii draci a opice, v Irsku Leprikoni, v Turecku Džinové.. jenom v USA nikoho nemají. Kromě O. W. Granta. Alespoň tak to bylo ve filmu. O. W. Grant plnil lidem přání podle toho, jakou měl zrovna náladu. Většinou docela doslovně. Mladý hrdina Neil žil nalinkovaný život svými rodiči, kterým byl hodným synem. Přál si odpovědi na své otázky a bylo mu vyhověno. Dostal kouli, která mu na vše odpovídala. Navíc byl vyslán do zdánlivě neexistujícího města po zdánlivě neexistující silnici.

Po cestě zažívá Neil spoustu absurdních příběhů… Potká holku, která hledá nejlepší šuk*čku a aby ji našla, tak už vyzkoušela přes 2000 mužů (=honba za nenaplnitelným cílem. Jak víš, že ta další nebude ještě lepší?). V jednom z měst bojovali s drogami, aby se drogové kriminality zbavili, udělali syntetickou drogu legální. Silně návykovou, způsobující pocit naplnění a štěstí, s nehoráznými abstinenčními stavy, po které jsou z lidí loutky. Všem o jejich rizicích říkali, stejně si ji většina dala. Paralely si najděte sami nebude to těžké.

Celá cesta jej posílila a změnila. Jak? To už uvidíte ve filmu.

Vidíme, co čekáme, že uvidíme, což nutně nemusí být to, co opravdu je.

Říkej, co říct chceš a mysli to vážně

Mohl jsem vám tu dát Pokojného bojovníka, Štěstí na dosah, Nádhernou Zelenou, Legendu o slavném návratu,  Pošli to dál, 12 podmínek k dědictví, V zajetí rychlosti, Rockyho, Atlas Mraků, Neporažený, Než si pro nás příjde, Teď a tady, Klepání na nebeskou bránu, 50/50, 10 položek a méně, Sedm, Pravidla moštárny, Všemocný, Nedotknutelní, Život na dálkové ovládání, Poslední prázdniny, Pan Nikdo, Matrix, Equilibrium, Gattacu, Chyť mě, když to dokážeš, Já, robot, Nikdy to nevzdávej,  Vyměřený čas, Wall-E a další… Nechám si je možná na příště. Schválně, jestli uhodněš, co všechny tyhle filmy spojuje? 🙂

Jaké filmy inspirovaly tebe? Poděl se v komentářích.

Petr Popek
Trenér, kouč, motivátor, marketingový specialista. Jeho snem a posláním je měnit lidem životy. "Žij svůj sen" je čím se sám řídí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.